Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze




Łączy nas woda - wyjazdowe spotkanie parlamentarnego zespołu do ratowania Pojezierza Wielkopolskiego


Łączy nas woda - wyjazdowe spotkanie parlamentarnego zespołu do ratowania Pojezierza Wielkopolskiego

W dniu 24 sierpnia 2021 z inicjatywy starosty mogileńskiego Bartosza Nowackiego, burmistrza Mogilna Leszka Duszyńskiego oraz prezesa Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze Józefa Drzazgowskiego  odbyło się kolejne wyjazdowe spotkanie parlamentarnego zespołu do ratowania Pojezierza Wielkopolskiego, tym razem w Mogilnie.

Na zaproszenie organizatorów i pani przewodniczącej zespołu parlamentarnego Pauliny Henning-Kloski zostały przedstawione dwie ekspertyzy dotyczące naprawy stosunków wodnych na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. W spotkaniu brali udział naukowcy, samorządowcy, posłowie oraz przedstawiciel ZE PAK. Stronę społeczną i organizacje ekologiczne reprezentowali Tomasz Waśniewski z fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”, Józef Drzazgowski ze „Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze” , Wojciech Krawczyk Stowarzyszenie domków letniskowych  w Wilczynie oraz Jan Szarek, Heliodor Ruciński i Marian Przybylski z „Towarzystwa Miłośników miasta Strzelno”.

 

Podczas spotkania zostały przedstawione dwie ekspertyzy. „Analiza możliwości zasilania jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego zasobami wodnymi rzeki Warty oraz szczytowego stanowiska Kanału Ślesińskiego” została przygotowana przez prof. Jana Przybyłka i jego zespół. Jej przedstawieniem zajęli sie prof. Jan Przybyłek i prof. Maciej Gąbka. Natomiast „Woda dla Kujaw-żywność dla Polski” jest owocem pracy zespołu złozonego z 19 osób, z moim skromnym wkładem. Ekspertyzę przedstawił prof. Michał Habel i dr Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

Oprócz tych dwóch ekspertyz powstała jeszcze jedna koncepcja przedstawiona przez przedstawiciela ZE PAK, tańsza i bardzo realna. Polegałaby ona na wykorzystaniu infrastruktury i terenów pokopalnianych do przerzutu wody z kanału Ślesińskiego do odkrywki Jóźwin II B. Ciekawy głos zabrał rownież przedstawiciel zespołu Sprawiedliwej Transformacji dla wschodniej Wielkopolski, zwracając uwagę na kwestie wsparcia finansowego i priorytet naprawy stosunków wodnych w Powidzkim Parku Krajobrazowym.

 

Projekt „Woda dla Kujaw-żywność dla Polski” polega na przerzucie wód ze zlewni Wisły do zlewni Odry. W pierwszej chwili brzmi to jak kosmiczne przedsięwzięcie, dokładnie taka byla moja pierwsza reakcja na ten pomysl. Po głebszym przemyśleniu jest to jednak koncepcja realna i bardzo potrzebna. Odkrywka Tomisławice powstała na wododziale zlewni Wisły i Odry doprowadzając do zaniku rzeki Noteć na odcinku 30 km, osuszenia wód powierzchniowych i głębinowych oraz naruszenia stosunkow wodnych na Kujawach i wschodniej Wielkopolsce.

Naturalnie nasuwającą sie watpliwością jest jednak znaczny dystans pomiedzy wspomnianymi rzekami, bo przecież gdzie leży Wisła a gdzie Noteć i odkrywka Tomisławice czy zalewana odkrywka Lubstów? Czy to możliwe i dlaczego jest to dobre rozwiązanie?

Obecnie jezioro Gopło jest w 70% sztucznie zasilane z odwodnienia odkrywki Tomisławice. Woda z odwodnienia spływa rzeką Pichną i zasila jezioro Gopło. Co sie jednak stanie, kiedy w 2030 roku, roku zamnknięcia odkrywki Tomislawice, ten proces sztucznego zasilania wygaśnie? Wtedy zaczną się poważne problemy z jeziorem Gopło i dramaty odbiorców wody takich jak rolnictwo i lokalny przemysł (chociażby cukrownia w Kruszwicy czy Ciech w Inowrocławiu) . Jezeli żadne działania zaradcze nie zostaną podjęte, od 2030 roku woda nie popłynie ani rzeką Pichną ani rzeką Noteć. By tak się nie stało należy już teraz myśleć, by nie doprowadzić do zagłady tych jakże cennych terenów centralnej Polski .

 

Dlatego właśnie konferencja została zatytułowana ŁĄCZY NAS WODA. Woda to życie, dlatego musimy zadbać, by te przedstawione projekty nie pozostały na papierze, ale zostały wprowdzone w czyn, by ich efekty służyły nam wszystkim. By nasz dom, Wielkopolska i Kujawy nie stały się stepem.

Kopalnie odkrywkowe pozostawiły po sobie wieki bałagan, który należy posprzątać i czym prędzej to uczynimy, tym lepiej dla nas wszystkich. Czas paliw kopalnych dobiegł końca i trwanie przy nich to jazda rozpędzonym pociągiem w kierunku przepaści. Przepaści, ktora jest tuż tuż.

 

 

Józef Drzazgowski



⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl