Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Łańcuch ludzi STOP odkrywce!


Łańcuch ludzi STOP odkrywce!

23 sierpnia 2014 r.  braliśmy udział w proteście łańcuch ludzi na pograniczu Polski Grabice i Niemiec Kerkwitz. W proteście przeciwko budowie kolejnych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w tym rejonie jak i innych rejonach Polski (Ościsłowo, Dęby szlacheckie, poszerzeniu odkrywki Tomisławice w okolicach jeziora Gopło), wzięło udział 7,5 tysiąca ludzi z 27 krajów europy i wszystkich regionów Polski. Ludzie chwycili się za ręce i stworzyli łańcuch, który połączył dwie miejscowości po obu stronach granicy. Większość mieszkańców nie zgadza się z planami tej inwestycji i wyraziło swój sprzeciw w referendach w 2009 r. Nasze stowarzyszenie wsparło protest i po raz kolejny powiedziało NIE dla kolejnych odkrywek węgla brunatnego w Polsce i Europie. Gdyby planowane przez rząd inwestycje powstały ,oznaczało by to wysiedlenie około 30 tys. ludzi, powstała by w ziemi dziura w ziemi o wielkości 400 km2 i o oddziaływaniu na środowisko kilku krotnie większym zasięgu, spowodowało by to również likwidację kilkunastu tysięcy istniejących miejsc pracy. Jednym słowem można to nazwać szaleństwem. W tym miejscu można zadać retoryczne pytanie kto by na tym zarobił? Myślę, że odpowiedź znamy.

Czym dłużej będziemy tkwić w brudnych niszczycielskich technologiach węglowych i co roku dokładać z naszych podatków mld złotych ,nasz kraj będzie się cofał a powinien się rozwijać i tworzyć nowe miejsca pracy by młodzi ludzie zostawali w Polsce i nie musieli szukać swojego miejsca na emigracji. Tak  możliwość to rozwój nowych technologii i patrzenie w przyszłość i inwestowanie w  OZE  bo paliwa kopalne się kończą. Uważam, że ten węgiel mądrzy tego świata zachowają dla przyszłych pokoleń gdy możliwości jego wykorzystania będą przyjazne i ludziom i środowisku.

Na zakończenie przypomnę i zadam  po raz kolejny pytanie co jest ważniejsze bezpieczeństwo energetyczne którym się nas straszy, czy zapewnienie nam i przyszłym pokoleniom żywności ,wody , przyjaznego czystego środowiska .

Józef Drzazgowski, Prezes Zarządu⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl