Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Komisja Ochrony Środowiska , Gospodarki Wodnej i Poszanowania Energii Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego


    Komisja Ochrony Środowiska , Gospodarki Wodnej i Poszanowania Energii Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego

W dniu 20 maja 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji  w Jeziorach Wielkich odbyła się wyjazdowa komisja Sejmiku Kujawsko – Pomorskiego.  Było to efektem spotkania w dniu 13 kwietnia 2016 w Urzędzie Miasta Strzelno. Wnioski i kroki jaki ustaliliśmy na spotkaniu w Strzelnie , doprowadziły do wyjazdowego posiedzenia komisji. Jednym z punktów spotkania w Jeziorach Wielkich był punkt „Zagrożenia wynikające z powstania nowej kopalni odkrywkowej Ościsłowo na pograniczu Powiatu Mogileńskiego”.

 Spotkanie prowadził Przewodniczący w/w Komisji Pan Paweł Zgórzyński. W spotkaniu brał również udział Wicemarszałek Dariusz Kurzwa oraz Starosta i Wicestarosta Mogileński ,Burmistrz Strzelna, Wójt Jezior Wielkich , dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy, dyrektor WIOŚ w Bydgoszczy,  Przewodniczący KP WIR , Nadleśniczy Nadleśnictwa Miradz, Stowarzyszenie Eko-Przyjezierze oraz przedstawiciele kopalni.

Wraz z prof. Julianem Chmielem przedstawiliśmy argumenty i opracowania  dotyczące planowanej inwestycji . Temat nowej kopalni  zdominował obrady komisji. Poparli nasze  opinie burmistrz Strzelna i wójt Jezior Wielkich oraz nadleśniczy. Należy podkreślić ,że i wicemarszałek zauważył ,że kopalnia ma duży wpływ na środowisko i władze ZEPAK nie realizują swoich zobowiązań wobec gmin. Dotyczących niwelowania szkód w środowisku jak i infrastrukturze drogowej. Lepiej późno niż wcale ,że Pan Marszałek Kurzawa to powiedział. Na pewno nie tylko kopalnia ma wpływ na problem wody na Kujawach i Wielkopolsce ,ale niewątpliwie bardzo duży (5 mld m3 wody odpompowanej z pogranicza mówi samo za siebie).

Wicemarszałek zaznaczył ,że duży wpływ na utratę wody są głębinowe studnie które rolnicy wiercą na polach do podlewania upraw. W tej sprawie wszyscy uczestnicy potwierdzili ten fakt. Wystarczy pojechać w  nasze okolice Strzelna, Kruszwicy czy Inowrocławia i zobaczyć jak jest to skala. Cóż w zasadzie do tej pory nikt tego nie kontroluje ,ale od 2017 roku będzie obowiązywało nowe prawo wodne i na pewno tą samowolkę ograniczy. Nie może być tak ,że przy temperaturze około 30 stopni w pełnym słońcu podlewa się uprawy .  Jest barbarzyństwo i marnowanie bezpowrotnie skarbu jakim jest woda.  Wody głębinowe to zasoby które musimy chronić bo nie możemy myśleć o sobie ale o tych co przyjdą po nas.

Podsumowując należy przyznać, że takie spotkania mają sens gdyż grono osób rozumiejący problem się powiększa. Przewodniczący podkreślił ,że sprawa będzie miała swój dalszy ciąg i zostaniemy o nim poinformowani.

 

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl