Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
II Ogólnopolska Konferencja Obywatelska Rozwój tak-Odkrywki nie


 II Ogólnopolska Konferencja Obywatelska Rozwój tak-Odkrywki nie

23 kwietnia 2012 w Warszawie w sejmie RP spotkali się przeciwnicy odkrywkowej metody wydobywania węgla brunatnego. Wszyscy koalicjanci z Polski, Czech, Niemiec przedstawili swoje poglądy związane z archaiczną metodą o której w XXI wieku powinniśmy dawno zapomnieć. Do koalicji od samego początku (lipiec 2011)  należy Stowarzyszenie Ochrony Środowiska Naturalnego ''Przyjezierze'' na spotkaniu w sejmie reprezentował nas Prezes Józef Drzazgowski w swoim wystąpieniu przedstawił zagrożenia jakie niesie ze sobą ta niszczycielska działalność wydobywcza w rejonie Wielkopolski i Kujaw i jak postępuje przedsiębiorstwo jakim jest kopalnia w stosunku naprawienia wyrządzonych szkód w środowisku.

Wystąpienie było oparte na faktach i te fakty zostały przedstawione wszystkim uczestnikom konferencji. Duże wrażenie na uczestnikach wywołały słowa ''BRUNATNA ZAGŁADA'' dla ludzi jak i środowiska naturalnego. Wszyscy uczestnicy doszli do stwierdzenia, że musimy przyspieszyć  inwestycje w OZE tak jak to robią bogatsi od nas (Niemcy, Duńczycy, Szwedzi i inni) oni by nie inwestowali tak wielkich pieniędzy gdyby to nie było opłacalne. Musimy odchodzić od paliw kopalnych które się już wyczerpują i nikt nam nie da za darmo limitów na emisje CO2, musimy przechodzić w energetykę odnawialną która jest przyszłością naszej planet . Na ten temat ciekawy referat wygłosił prof. dr hab. Maciej Nowicki dwukrotny minister środowiska ''ODNAWIALNA PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEJ ENERGETYKI'' ta ciekawa prezentacja nie pozostawia złudzeń ,że słonice ,woda, wiatr, geotermia i biomasa to nasza niewyczerpalna przyszłość energetyczna z ust pana profesora padły znamienne słowa ,że to już koniec kopalni odkrywkowych.

Drugi referat przedstawili naukowcy z UAM w Poznaniu prof. dr hab. Julian Chmiel i dr Michał Kupczyk '' PRZYRODNICZE ,SPOŁECZNE I GOSPODARCZE ASPEKTY EKSPLOATACJI ZŁÓŻ WĘGLA BRUNATNEGO W POLSCE''. Na spotkaniu wielu prelegentów , wójtów ,burmistrzów , przedstawicieli organizacji ekologicznych podkreślało ,że to lobby węglowo energetyczne blokuje i straszy społeczeństwo brakiem energii elektrycznej ,jednocześnie blokując nowoczesne i przyjazne środowisku technologie. Mamy wielką satysfakcje ,że to działalność naszego stowarzyszenia i pierwsze w Polsce tak wielkie protesty w obronie środowiska (Kruszwica 2008r - 5 tysięcy protestujących ludzi) przyniosły tak wielką świadomość ekologiczną w naszym kraju.⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl