Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Konferencja w Jeziorach Wielkich - Grobowce w Górach na Europejskim Szlaku Megalitów


 Konferencja w Jeziorach Wielkich - Grobowce  w Górach na Europejskim Szlaku Megalitów

Co dalej z zabytkowym cmentarzyskiem  ?

 

Organizator: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody .

Patronat : Ośrodek Studiów Pradziejów i Średniowiecznych Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk , Instytutu Archeologii na Uniwersytecie  Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Koninie.

W dniu 27 kwietnia 2018 roku na zaproszenie organizatorów konferencji brałem w niej udział.

Skupię się na prelekcji Pana Krzysztofa Gorczycy z Muzeum Okręgowego w Koninie i jego wykładzie  „Grobowce megalityczne w Górach oraz inne megality pogranicza powiatów konińskiego i mogileńskiego”. Batalię którą toczyliśmy o megality w Górach , zakończyła się sukcesem gdyż zostały wpisane do rejestru zabytków w Poznaniu.

Prelekcja Pana Krzysztofa Gorczycy pokazała nam , że megality to skarby kultury sprzed 5 tysięcy lat które znajdują się też na terenach Nadleśnictwa Miradz i jest ich kilkadziesiąt . Prawdziwa nekropolia znajduje się w leśnictwie Młyny „Miasto Umarłych”. Archeolog stwierdził ,że nigdy się nie spotkał z taka ilością grobowców . Megality są też blisko miejscowości Nowa Wieś w ilości trzech, Przyjezierzu w kierunku Gaju jeden (uroczysko Grzebieniec). To, że tyle grobowców znaleziono zawdzięczamy lasom, gdyż lasy stały się naturalną osłoną dla nich. Gdyby występowały na terenach rolniczych dawno by maszyny rolnicze je zniszczyły. Tyle co wiem i te zabytki zostaną wpisane do rejestru zabytków województwa Kujawsko -Pomorskiego.

 

 

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl