Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Spotkania przedreferendalne w gminie Babiak


 Spotkania przedreferendalne w gminie Babiak

Wschodniej Wielkopolsce, gdzie znajduje się gmina Babiak,grozi zagłada. Właśnie tam ma powstać kolejna kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego.  Na terenie tej pięknej wielkopolskiej gminy znajdują się trzy złoża węgla brunatnego: Dęby Szlacheckie, Izbica Kujawska i Mąkoszyn- Grochowiska. Radni postanowili, by o tych szczególnie niszczycielskich planach inwestora PAK KWB KONIN mieszkańcy wypowiedzieli się w referendum.

Podobne rozwiązanie sprawdzono już w województwie Dolnośląskim i Lubuskim, gdzie mieszkańcy powiedzieli stanowcze NIE dla kopalni odkrywkowych na ich terenach.  Teraz to mieszkańcy gminy Babiak 21 czerwca 2015 roku ,w najbardziej demokratycznym głosowaniu jakim jest referendum, pokażą co myślą o kopalni na ternie ich gminy.

Co oznacza kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego możemy zobaczyć na własne oczy w okolicach Konina czy Kleczewa. Zawsze powtarzałem ,że kopalnie odkrywkowe to zło. Żyjemy w XXI wieku i są inne przyjazne źródła energii ,po które trzeba sięgać.

Należy zadać sobie podstawowe pytanie: co jest najważniejsze?

Węgiel brunatny i uzyskiwana z niego energia?

Woda, surowiec coraz bardziej deficytowy, a tracony przez działalność kopalni?

 Żywność ,której może nam brakować, gdy tak bezmyślnie będziemy niszczyć tysiące ha ziemi?

Zdrowie,które jest bezcenne ,a kopalnie i spalanie tego niskiej jakości paliwa powoduje tysiące przedwczesnych zgonów ?

Tysiące hektarów nieodwracalnie zniszczonej ziemi?

Jeżeli policzymy wszystkie zewnętrzne koszty uzyskiwania energii z węgla brunatnego to okaże się , że jest to najdroższa energia. Energia, za którą zapłacą odbiorcy w swoich domach.

Tak jak na spotkaniach przedreferendalnych na Dolnym Śląsku czy Lubuskim wspierałem mieszkańców zagrożonych miejscowość, tak i teraz dzielę swoją wiedzą z mieszkańcami gminy Babiak podczas organizowanych spotkań. Jestem przekonany, że mieszkańcy 21 czerwca powiedzą NIE dla kopalni na ich terenach. Trzymam kciuki i gdybym tylko mógł, oddałbym mój głos w tej sprawie.

                                                                                                                                                Józef Drzazgowski

 ⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl