Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Akcja GREENPEACE przed budynkiem Ministerstwa Gospodarki


Akcja GREENPEACE przed budynkiem Ministerstwa Gospodarki

W dniu 18 listopada 2013 roku  Stowarzyszenie Ochrony Środowiska Naturalnego ''Przyjezierze'' wraz z sympatykami z Mogilna ,Strzelna i Jezior Wielkich wsparła słuszny i uzasadniony protest Greenpeace przed Ministerstwem Gospodarki w Warszawie.

Organizacje ta i CEE Bankwatch Network od lat wspierają nasze działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz ogólnopolską koalicję ''Rozwój Tak-Odkrywki Nie''.

Nasze motto brzmi  „ razem możemy więcej” i tak działamy i się uzupełniamy.

Uważamy ,że organizowanie w czasie szczytu klimatycznego ONZ COP 19, w którym uczestniczy około 200 przedstawicieli państw kontrszczytu węgla i klimatu zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki za prowokacyjne i nieodpowiedzialne.

To samo ministerstwo do tej pory nie może się uporać z ustawami wspierającymi odnawialne źródła energii ale  wspiera  wielkie koncerny energetyczne dofinansowując spalanie węgla i biomasy. Polska energetyka oparta w 88% na węglu kamiennym i brunatnym cofa nasz kraj i tłumi rozwój energetyki odnawialnej takich jak biomasa , energia słoneczna , wiatru , geotermia czy energetyka wodna nie wspominając tu o marnowaniu mld m3 gazów pochodzenia rolniczego.

Mówienie ,że jesteśmy potęgą węglową to mit gdyż zasoby się wyczerpują i polski węgiel jest droży od importowanego np. z Rosji czy Ameryki i ponownie uzależniamy się od nośników zewnętrznych. Paliwa kopalne się kończą i tylko perspektywiczne myślenie na dziesięciolecia może doprowadzić nasz kraj do dynamicznego rozwoju gospodarczego . Jeśli tego  zaniechamy i będziemy tkwić w energetyce opartej na węglu to nie tylko cofniemy się w rozwoju ale będziemy outsiderem  Europy i świata .

Wiele krajów to zrozumiało i powstają tysiące miejsc pracy w sektorze nowoczesnych technologii  energetycznych przyjaznych człowiekowi i środowisku przyrodniczemu. Kolejny mit i straszenie społeczeństwa gigantycznymi podwyżkami za energię z innych źródeł to przesada gdyż nie liczy się innych kosztów zewnętrznych takich jak: zdrowotne, nieodwracalne zmiany w środowisku, utrata miejsc pracy przyjaznych środowisku , migracje i przesiedlenie, koszty opłat emisji CO2 i innych gazów ,których Polska w Europie jest największym emitentem itp. Gdyby to wszystko uwzględnić to okaże się ,że jest to najdroższa energia. Wiadomo ,że i tak w końcowym bilansie za wszystko zapłaci odbiorca. Lobby węglowo-energetyczne jest silne i wie co może stracić i  wmawia nam ,że nie ma alternatywy.⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl