Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Chrońmy zabytki, wodę, ziemię i środowisko


Chrońmy zabytki, wodę, ziemię i środowisko

W dniu 27 stycznia 2017 roku przed siedzibą  RDOŚ w Poznaniu pod hasłem „ Chrońmy zabytki, wodę , ziemię i środowisko” odbył się protest przeciwko planowanej odkrywce węgla brunatnego Ościsłowo. Decyzja jaka ma zapaść w dniu 3 lutego 2017 roku w sprawie wyżej wymienionej odkrywki będzie miała nieodwracalny wpływ na przyszłość regionu. Jej powstanie przyczyni się do pogłębienia katastrofy ekologicznej na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Doprowadzi też do bezpowrotnej zagłady megalitycznego cmentarzyska sprzed 5,5 tysiąca lat. To cenne znalezisko archeologiczne jest unikatowe w skali Wielkopolski i całego kraju. Zebraliśmy się przed siedzią RDOŚ w Poznaniu nie po to, żeby żądać lub wymuszać podjęcie decyzji, ale by wesprzeć RDOŚ w nieuleganiu naciskom lobby węglowo-energetycznemu, dla którego liczy się tylko krótkotrwały zysk.

Uważamy, że przedstawione do tej pory opinie i ekspertyzy jednoznacznie wskazują, że decyzja powinna być negatywna dla inwestora. Według protestujących należy skończyć z brudnymi technologiami opartymi na paliwach kopalnych i w pierwszej kolejność odejść od węgla brunatnego wydobywanego metodą odkrywkową w Wielkopolsce. Wielkopolska to czołowy producent żywności w kraju, a także jeziora i turystyka. To region posiadający bogatą tradycję rozwoju bazującego na nowych technologiach i gospodarności jego mieszkańców.

Kolejnym argumentem na „nie” dla kopalni są odkryte na początku 2016 roku znaleziska archeologiczne sprzed 5,5 tysiąca lat. Nie można dopuścić do tego, by na grobach naszych przodków dla krótkowzrocznych korzyści niszczyć dziedzictwo kultury materialnej, które przetrwało kilka tysięcy lat. Naszym zdaniem plan budowy powinien zostać natychmiast wstrzymany, a inwestor powinien uzupełnić raport oddziaływania na środowisko o odkryte znaleziska. Natomiast Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu powinien bezzwłocznie wpisać cmentarzysko do rejestru zabytków.

Przypomnę, że batalia z planowaną odkrywką Ościsłowo trwa od 2013 roku i od samego początku Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-Przyjezierze jest stroną postępowania. W późniejszym czasie dołączyli do nas Greenpeace Polska i Fundacja Rozwój Tak Odkrywki Nie.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu powiedział, że jest to najbardziej skomplikowana sprawa w historii tej instytucji.

Na koniec pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom Wielkopolski, którzy wsparli nasze batalie z planowaną odkrywką węgla brunatnego Ościsłowo.

Jestem pewien, że tak jak bohaterskie Powstanie Wielkopolskie zakończyło się sukcesem, tak nasza wspólna walka przyniesie nam zwycięstwo dla dobra nas wszystkich i przyszłych pokoleń.

 

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl