Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Czy da się zarobić na transformacji w Bełchatowie ?


Czy da się zarobić na transformacji w Bełchatowie ?

W dniu 23 listopada 2020 na zaproszenie Pani Poseł Anity Sowińskiej brałem udział w posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego ds. Zielonego Ładu dla Polski pt. „Czy da się zarobić na transformacji w Bełchatowie”.

 

Prelegenci:

1.  Izabela Zygmunt    Polska Zielona Sieć „Jak ściągnąć środki UE do Bełchatowa”

 

2. prof. dr hab. Tadeusz Markowski  UŁ Katedra Zarządzania Miastem i  Regionem „Pragmatyka Transformacji i Rozwoju Lokalnego”

 

3. dr Miłosława Stępień  Stowarzyszenie Akcja Konin , Partia Zieloni.

„Udział strony społecznej w sprawiedliwej transformacji”

W spotkaniu brali udział przedstawiciele rządu, samorządu, posłanki i posłowie, przedstawiciele małych i średnich firm, PGE, Bełchatowsko  Kleszczowski Park Technologiczny, związki zawodowe, organizacje społeczne.

Należy zauważyć, że zainteresowanie tym jakże ważnym problemem regionu Bełchatowa było duże co widać po reprezentujących w debacie osób i organizacji. Teraz to w gestii PGE i rządu w jakim kierunku będzie przebiegała

transformacja i odejście od węgla w tym regionie. Moim zdaniem czym prędzej dojdzie do określenia daty końca epoki węgla w tym regionie tym lepiej. Unia Europejska w nowej perspektywie budżetowej przeznacza środki, po które należy sięgać. Tak czyni np. Wielkopolska wschodnia, która już pisze projekty by móc szybko je wykorzystać i przekierować czasy produkcji energii z węgla na energię odnawialną. Myślę, że i w podobnym kierunku będzie postępował PGE i region Bełchatowa.

Kończąc, jeśli  z jakiś przyczyn by się tak nie stało będzie to zmarnowanie szansy, która może się nie powtórzyć.

 

    Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl