Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Encyklika Papieża Franciszka ' Pochwalony bądź'


Encyklika Papieża Franciszka     ' Pochwalony bądź'

Ogłoszona 18 czerwca 2015 roku encyklika „Pochwalony bądź”  to historyczny głos głowy kościoła w obronie naszej ziemi.

Papież Franciszek przedstawił ,że nie można bez końca czerpać i dewastować środowiska  przyrodniczego. Ten jak ważny dokument powstał na solidnych fundamentach poprzedników Jana Pawła  II i Benedykta XVI. Ta kontynuacja świadczy o tym jak do kościoła ważne jest dbanie o środowisko . To w Księdze Rodzaju zapisane jest „czyńcie sobie ziemię poddaną''  ,poddaną a nie zniewoloną , wyzyskiwaną i dewastowaną. Cóż wielu zapomniało o tym ,że o otaczającą nas faunę i florę trzeba dbać i chronić by powstrzymać ją przed zagładą . Egoizm , chęć posiadania nie przewidująca przyszłych skutków, doprowadziła  do  tego ,że świat stanął  na krawędzi wielkiej katastrofy. Tak , katastrofy co możemy zaobserwować w zmieniającym się klimacie i różnego rodzaju anomalii pogodowych. To ,że zmienia się klimat nie ma wątpliwości .Świadczą o tym opracowania wielu instytutów naukowych na świecie.  Również to ,że przyczynił się do tego człowiek . Ten  ważny głos kościoła został ogłoszony jakże  w ważnym czasie- kilka miesięcy przed konferencją klimatyczną w Paryżu, gdzie mają zapaść  ważne decyzje dotyczące emisji gazów cieplarnianych. Gazów powodujących  gwałtowne ocieplanie klimatu. Ostanie dwa wieki w historii ludzkości  to czerpanie bez ograniczeń zasobów naszej planety . Niemieccy biskupi wyrazili uznanie dla encykliki .Czekamy na to by i polscy biskupi uczynili to samo. By nie było  tak ,że biskup święcił otwieranie kopalni odkrywkowej (Tomisławice). Kopalni która niszczy ziemię ,tą ziemię o którą walczyli nasi dziadkowie ,przelewali pot nasi rodzice. Ziemia powinna żywić i być dobrem najważniejszym bo jest jedyna dla nas Wszystkich. Węgiel wydobywa się kilka lat a ta ziemia rodziła i będzie rodzić przez następne setki lat.

 Uznanie encykliki przez niektórych za antypolską to głos tych co nie widzą skutków wydobywania i spalania węgla.   To głos tych co nie widzą jakim dobrem jest nasze zdrowie i środowisko w jakim żyjemy. To głos tych co widzą tylko krótkotrwały zysk. Tak jak pisałem wcześniej encyklika nie jest przeciwko komukolwiek , jest dla nas wszystkim i przyszłych pokoleń którym przyjdzie żyć po nas . Nie jest przeciwko polskiemu węglowi ani przeciwko górnikom jest za rozwojem i nowoczesnymi technologiami przyjaznymi człowiekowi. Czy matki ,żony i dzieci górników cały czas nie myślą czy ich bliskim nic się nie stanie kiedy wychodzą do pracy w kopalni. Na pewno chcieli by ich bliscy mieli bezpieczną pracę , taką pracę stworzy im rozwój związany z odnawialnymi źródłami energii .

Nasze Stowarzyszenie od samego początku mówiło pokazywało ,że dalsze trwanie i opieranie się na węglu doprowadzi nasz kraj do wielkiego kryzysu energetycznego ,ekonomicznego. Przemysł to też moralność i myślenie o innych. Ten głos kościoła jest nam bliski i w pełni się z nim zgadzamy . Teraz czekamy na pozytywne zmiany w myśleniu tych co decydują w naszym kraju o przyszłości polskiej energetyki , by nie słuchali lobbystów którzy lobbują za starą energetyką opartą na węglu. 

 

                                                                                                                                                              Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl