Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
IX Międzynarodowa Konferencja Katolicy i Ekologia


IX Międzynarodowa Konferencja Katolicy i Ekologia

W dniach 17 -18 listopada 2016 roku w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej  w Toruniu odbyła się bardzo ciekawa konferencja poświęcona wodzie. Patronat honorowy objął Kardynał Grzegorz Grocholewski.

  Spotkanie wielu naukowców z całego Świata pokazało   nam jak cennym darem jest woda .  Pokrywa  ona 71% powierzchni naszej planety, lecz tylko 2,5% to wody słodkie, w tym tylko 1% zdatne do spożycia. Polska to jeden z najbardziej ubogich krajów jeśli chodzi o jej zasoby. Są one  porównywalne z Maltą czy Egiptem. Na całym świecie prawie jedna trzecia ludności boryka się z jej  brakiem  i z tego powodu umiera. Trzeba  powiedzieć ,że woda to dar który należy cenić i mądrze nim zarządzać, gdyż nie ma ona  zamiennika w przyrodzie . Bez niej nie istniałoby   życie na naszej  planecie . Dostęp do niej jest podstawowym prawem przysługującym każdemu człowiekowi ,lecz  nie każdy  go ma !!!W ostatnich latach  obserwujemy napływ imigrantów z Afryki czy Bliskiego wschodu na stary kontynent , spowodowany toczącymi się konfliktami zbrojnymi ,biedą i ubóstwem. Ta migracja może być namiastką czekających nas wędrówek ludów spowodowanych brakiem żywności , a w szczególności brakiem wody!

Problemy zasobów wodnych ,które zostały poruszone na konferencji dotyczą też naszego regionu.

Jak nam wiadomo kopalnictwo węgla brunatnego jak i przemysł energetyczny pochłaniają gigantyczne ilości wody. Tylko w 2015 roku odkrywki Konińskie odpompowały około 250mil m3 wody. Jest   to trzykrotność pojemności jeziora Gopło. W samej Wielkopolsce od początku istnienia kopalnictwa węgla brunatnego wypompowano około 12 mld m3 wody.

Kongres wskazał  nam  kierunki działań,  by nigdy nam jej nie zabrakło.

Miniona konferencja w pełni pokazała ,że  walka  naszego Stowarzyszenia  o wodę była  i  jest słuszna !

                                                                     

Józef Drzazgowski

poniżej ciekawy link dotyczący konferencji  https://www.youtube.com/watch?v=fajY4tcSUIw&t=3703s

 ⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl