Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Kampania antyodkrywkowa Greenpeace


Kampania antyodkrywkowa Greenpeace

W dniach 22 i 23 października 2012r miałem przyjemność przebywać na przepięknej i gościnnej ziemi lubuskiej. Jak wiadomo ogólnopolska koalicja „Rozwój Tak-Odkrywki Nie'' działa aktywnie na wielu frontach ze zwolennikami budowy w Polsce kolejnych kopalni odkrywkowych. Od samego początku to jest od trzech lat w tej koalicji jest  Stowarzyszenie „Przyjezierze”. Nasze działania są wspierane przez Greenpeace Polska i ta organizacja 28 października 2012 rozpoczęła we Wrocławiu akcję antyodkrywkową i ruszyła na teren trzech województw Dolnośląskiego, Lubuskiego i Wielkopolskiego z akcją ''Energooszczędni''.  W tej akcji prowadzonej na spotkaniach z lokalnymi społecznościami prelekcje prowadzili naukowcy ,samorządowcy i ekolodzy.

Ja dołączyłem w woj. Lubuskim i razem z Iwo Łosiem koordynatorem kampanii „Klimat i energia”. Prowadziliśmy prelekcje w miejscowościach zagrożonych ich likwidacją w gminach Gubin , Grabice , Starosiedle i  Brody Jeziory Wysokie . W tych miejscach wójtowie przeprowadzili referenda i społeczność wypowiedziała się przeciwko kopalnią odkrywkowym. Żyjemy od 23 lat w demokratycznym kraju i co się okazuje ,że głos lokalnych społeczności pokazany w referendach jest obojętnym tym co powinni wsłuchiwać się i realizować potrzeby tych społeczności które żyją na tych terenach. Może cytat wypowiedzi ministra rolnictwa Stanisława Kalemby '' Skończyły się czasy, że prezes czy minister z Warszawy decydował o Waszym losie''.

Myślę  ,że te słowa powinny być wskazówką dla tych co chcą decydować o losie innych bez nich. W spotkaniu brali także udział Edward Dunaj i Ryszard Cieślewicz wieloletni leśnik który powiedział czy lepiej żyć pod dymiącym kominem, czy przy gigantycznej odkrywce bez życia czy lepiej w otoczeniu pięknej przyrody i śpiewających ptaków.⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl