Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze




Konferencja prasowa - Odkrywka węgla brunatnego Tomisławice - co dalej?


Konferencja prasowa - Odkrywka węgla brunatnego Tomisławice - co dalej?

Stowarzyszenie "Eko-Przyjezierze" oraz Fundacja "RT-ON", w rocznicę protestu przeciwko budowie kopalni odkrywkowej Tomisławice przeprowadziły  konferencję prasową w Kruszwicy.

 

 21 kwietnia 2008 r. w Kruszwicy nad jeziorem Gopło odbył się największy w Polsce protest ekologiczny przeciwko budowie kopalni odkrywkowej Tomisławice. Protestowało wówczas blisko 5 tysięcy demonstrantów, wśród których znaleźli się przedstawiciele 20 gmin z zagrożonego odkrywką regionu, licznych zakładów pracy, szkół, instytucji kultury, a także związkowcy, wędkarze, myśliwi, leśnicy oraz rolnicy. Domagali się oni cofnięcia koncesji na budowę odkrywki Tomisławice. Eksploatacja złoża, jak przewidywali protestujący, zdegradowała obszar Ostoi Nadgoplańskiej w tym Gopła – dziewiątego co do wielkości jeziora w Polsce,

Niestety, pomimo sprzeciwu społeczeństwa oraz ostrzeżeniom naukowców i ekspertów, którzy wprost mówili o tym, jak opłakane konsekwencje będzie miała działalność górnicza, kopalnia ruszyła w 2010 roku, przyczyniając się do dalszej degradacji środowiska. Niestety, za zignorowanie głosu protestujących najwyższą cenę zapłaciła okoliczna przyroda - rzeka Noteć oraz jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego.

 

W kwietniu obecny właściciel kopalni Tomisławice, spółka ZE PAK SA, ogłosił, że eksploatacja odkrywki zostanie zakończona nie - jak wcześniej zapowiadano - w 2030 roku, a już w 2024.

W związku z tym zadajemy pytania:

Czy zaledwie kilkanaście lat wydobywania węgla brunatnego było warte aż tak wysokiej ceny jaką zapłaciła przyroda i tereny w zasięgu oddziaływania kopalni?

Kto poniesie konsekwencje błędnych decyzji, podjętych wbrew woli mieszkańców?

Co się stanie z Pojezierzem Gnieźnieńskim po zamknięciu kopalni?

 

Podczas konferencji dr Michał Kupczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) przedstawił prezentację pt. "Odkrywka węgla brunatnego Tomisławice - co dalej?”.

 

W konferencji udział wzieli:

dr Michał Kupczyk - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

prof. Julian Chmiel - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Grzegorz Kulczycki - WZZ "Sierpień' 80", uczestnik protestu w Kruszwicy

Józef Drzazgowski - prezes Stowarzyszenia “Eko-Przyjezierze”

Tomasz Waśniewski - prezes Fundacji “RT-ON”



⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl