Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
List otwarty - rozbudowa odkrywki Garzweiler w Nadrenii Północnej Westfalii


List otwarty - rozbudowa odkrywki Garzweiler w Nadrenii Północnej Westfalii

Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”
Al. M. J. Piłsudskiego 24, Legnica 59-220
tel.: +48 661 863 478
e-mail: biuro@fundacja.rt-on.pl
www.rozwojtak-odkrywkinie.pl

 

 

 

                                                                                   Polska, 10. styczeń 2023

 

Solidaryzujemy się  z protestującymi przeciw rozbudowie odkrywki Garzweiler w Nadrenii Północnej Westfalii oraz  zniszczeniu wsi Lützerath.

Apelujemy o odwagę w ochronie ludzi przed zmianami klimatu.

                                              

                                                  LIST OTWARTY

Do

Obywatelek i Obywateli protestujących przeciw rozbudowie odkrywki Garzweiler

 

Kanclerza Niemiec

Pana Olafa Scholza

 

Premiera landu NRW

Pana Hendrika Wüsta

 

Jako Ogólnopolska Koalicja „Rozwój Tak-Odkrywki Nie”  wyrażamy nasze poparcie dla protestu, który od wielu lat trwa wokół odkrywki Garzweiler w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Wcześniej osobiście i jako organizacje braliśmy udział w wielu protestach antyodkrywkowych w Polsce i w Niemczech, m.in. w lesie Hambacher Forst i w Brandenburgii. Dzisiaj z niepokojem śledzimy demonstracje społeczeństwa w miejscowości Lützerath.

Wiemy, że walka toczy się nie tylko o tą jedną miejscowość na skraju odkrywki, ale o rolę Niemiec w europejskiej i światowej walce ze zmianą klimatu. Stanowczo sprzeciwiamy się rozbudowie odkrywki, gdyż wiemy, że spalenie węgla z kopalni Garzweiler przyczyni się do tego, że Niemcy i Europa nie osiągną obiecanego celu klimatycznego. Wiemy też, że jeżeli Niemcy zdecydują się na dalsze spalanie węgla i niszczenie klimatu, to władze- szczególnie  Polski czy też innych krajów zależnych od węgla- także będą chciały obniżyć swoje ambicje ratowania klimatu. Polityka klimatyczno- energetyczna Niemiec jest bacznie śledzona i  wciąż pozostaje inspiracją i odniesieniem dla wielu państw Europy, choć ich władze może się do tego nie przyznają.

Sprzeciwiamy się zniszczeniu wsi Lützerath także dlatego, że solidaryzujemy się z wszystkimi, którzy zostali przesiedleni, którzy stracili i stracą swoje domy i regiony. Rozbudowa kopalnie odkrywkowe węgla brunatnnego w XXI wieku to barbarzyństwo dla człowieka i przyrody. W Polsce wiedzieliśmy wiele ludzkich dramatów, zniszczeń, grzebanej historii i zabytków – często zupełnie na marne. Wiemy z własnego doświadczenia, jakie spustoszenia w infrastrukturze i ludzkich sercach powodują odkrywki. Nasi niemieccy Koledzy i Koleżanki wspierali nas podczas protestów przeciwko odkrywce Gubin- Brody przy granicy z Niemcami w 2014 r., my z kolei braliśmy udział w obronie wsi Proschim koło odkrywki Welzow, pod elektrownią Jaenschwalde i wielu innych miejscach.

Dzisiaj wszyscy cierpimy z powodu kryzysu energetycznego i przyglądamy się jak niszczona jest scentralizowana energetyka paliw kopalnych i nieodnawialnych w Ukrainie. Chcemy, aby Europa, ale także Niemcy jako jeden z najbogatszych krajów na świecie, dały przykład solidarności i skuteczności w ramach transformacji energetycznej – Energiewende - która przez wiele lat kojarzyła się z marką „Made in Germany”. Chcemy aby przyszłość należała do odważnych polityków stawiających już teraz na efektywność energetyczną, oraz rozproszoną, zróżnicowaną i odnawialną energię.

Prosimy Panów Kanclerza i Premiera

Powstrzymajcie niszczenie wsi, Lützerath dajcie przykład Europie i światu, że rzeczywiście odchodzicie od spalania węgla oraz dajcie młodym pokoleniom u siebie i w innych krajach nadzieję, że zrobicie wszystko, aby ochronić ludzi przed spustoszeniem cywilizacji, jakie  już powoduje i będzie czynić katastrofa  klimatyczna.

 

 

W imieniu  Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak. Odkrywki Nie” podpisali:

Dr Hanna Schudy

Tomasz Waśniewski( Fundacja RT-ON)

Józef Drzazgowski (Stowarzyszenie Eko Przyjezierze)

Radosław Gawlik  (Stowarzyszenie Eko Unia)

Anna Dziadek (Stowarzyszenie Nie kopalni Odkrywkowej)

Wanda Radowska (gmina Babiak)  

 

Ogólnopolska Koalicja RTON, powstała w 2012 r w sprzeciwie wobec planów budowy nowych odkrywek na Dolnym Śląsku, w woj. lubuskim, wielkopolskim i łódzkim. Od momentu swego powstania nie dopuściła do powstania żadnej nowej odkrywki węgla brunatnego w Polsce.

  Koalicja zrzesza  lokalne stowarzyszenia, samorządy, organizacje pozarządowe  oraz nieformalne grupy obywatelskie, eksperckie i naukowe z całej Polski." w tym m.in.:

Stowarzyszenie „Eko Unia”,

Stowarzyszenie „Eko Przyjezierze”, 

Stowarzyszenie „Nie kopalni Odkrywkowej”,

Fundację „Frank Bold”,

Fundację  Greenpeace Polska,

Stowarzyszenie „Akcja Konin”,

Centrum Zrównoważonego Rozwoju,

Fundację „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” (RT-ON).

 ⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl