Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Nadzwyczajne posiedzenie komisji ds. energetyki i ochrony środowiska w Sejmie dnia 8 listopada 2017


Nadzwyczajne posiedzenie komisji ds. energetyki i ochrony środowiska w Sejmie dnia 8 listopada 2017

   W środę, 8 listopada 2017 roku, odbyło się w Sejmie nadzwyczajne posiedzenie komisji ds. energetyki i ochrony środowiska na temat kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Ościsłowie. Z ramienia rządu wzięli w nim udział Sekretarz Stanu Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego Grzegorz Tobiszowski oraz Podsekretarz Stanu Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski. Stowarzyszenie Eko-Przyjezierze reprezentowali: Prezes Stowarzyszenia Józef Drzazgowski, członkowie Stowarzyszenia dr Michał Kupczyk z UAM i Jarosław Graczyk – radny powiatu mogileńskiego oraz Prezes Stowarzyszenia Właścicieli Domków Letniskowych w Wilczynie Wojciech Krawczyk.

   Dyskusja trwała blisko dwie godziny i została zdominowana przez zwolenników uruchomienia odkrywki. Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że odkrywka wpisuje się w plan energetyczny kraju i stanowisko ministerstwa nie zmieniło się od zeszłego roku, natomiast Andrzej Szweda-Lewandowski przypomniał, że przedłużające się postępowanie w sprawie przyznania decyzji środowiskowej nie ma na celu zatrzymania inwestycji, a jedynie wypracowanie porozumienia między różnymi środowiskami. Głos w obronie odkrywki zabierali posłowie zarówno PIS, jak i PO regionu konińskiego, wspierani przez przedstawicieli związku zawodowego i Zarząd konińskiej kopalni.  Argumentowali, że kopalnia i elektrownia konińska produkuje  7% energii w skali kraju, co ma ogromne znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa energetycznego (co zresztą nie jest zgodne z prawdą, bo produkcja energii z tego źródła oscyluje w granicach 5,6 %). Natomiast poseł PO Tomasz Nowak wręcz zażądał posiedzenia rządu w sprawie odkrywki, twierdząc, że toczący się spór spowoduje blackout energetyczny w 2020 roku.

   Należy ubolewać, że w spotkaniu nie wzięli udziału posłowie z regionu bydgoskiego i toruńskiego, którzy mogliby wesprzeć stanowisko naszego Stowarzyszenia.

   Józef Drzazgowski i Michał Kupczyk w swoich bardzo emocjonalnych i merytorycznych wystąpieniach podnieśli kwestię szeregu ubocznych skutków uruchomienia odkrywki w Ościsłowie. Poza dramatycznym problemem z wodą na pograniczu Wielkopolski i Kujaw będzie ona miała negatywny wpływ na mieszkańców, przyrodę, rolnictwo i gospodarkę tego obszaru. Należy przypomnieć, że wyrobisko odkrywki ma (zgodnie z Raportem Środowiskowym) objąć 1580 ha pośrodku Pojezierza Gnieźnieńskiego.

   Straty środowiskowe, jakie pociągnie za sobą odkrywka w Ościsłowie, będą nieporównanie większe niż zyski z wyprodukowanej energii. Należałoby się zastanowić nad alternatywnymi rozwiązaniami, np. energią hybrydową (elektrowoltaika, wiatraki, węgiel), co zresztą poruszył jeden z prelegentów na spotkaniu.

   Przewodniczący komisji Marek Suski, podsumowując dyskusję stwierdził, że w sprawie odkrywki w Ościsłowie należy poszukać takich rozwiązań, które będą dobre i dla środowiska i dla energetyki.

   Nie składamy zatem broni. Jeżeli decyzja środowiskowa będzie po myśli kopalni, sprawa zapewne skończy się w Komisji Europejskiej, podobnie jak kwestia odkrywki w Tomisławicach.
 

Si vis pacem, para bellum

Jarosław Graczyk

 

relacja wideo z tego wydarzenia  www.facebook.com/tomaszpiotr.nowak/videos/1675078242552007/

 

 ⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl