Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Niemcy mówią NIE kopalniom odkrywkowym


Niemcy mówią NIE kopalniom odkrywkowym

 

25 kwietnia na zaproszenie niemieckich organizacji ekologicznych ,grupa trzydziestu dziewięciu mieszkańców naszego regionu uczestniczyła w proteście przeciwko kopalniom odkrywkowym w zachodnich Niemczech.

 To już kolejny łańcuch ludzi, który połączył sześć tysięcy rąk, by powiedzieć rządzącym NIE dla niszczenia środowiska. Rząd landu Nadrenii Północnej-Westfalii ma zdecydować o przyszłości kopalni odkrywkowej Garzwailer II, gdzie koncern RWE ma  zamiar eksploatować węgiel brunatny do 2045 roku. Tak jak my, Niemcy mają dość niszczenia ziemi całych miast i wsi. Przejechaliśmy 2000 tysiące kilometrów, by pokazać , że my Polacy w pełni popieramy ich postulaty . Zawsze podkreślałem, że tylko solidarne działania na płaszczyźnie Polskiej i Europejskiej mogą doprowadzić do odejścia całej Wspólnoty od węgla brunatnego wydobywanego metodą odkrywkową.

Widok, jaki nas przywitał był przerażający. Tam gdzie jeszcze niedawno tętniło życie , dzieci chodziły do szkół , mieszkańcy do kościołów, gdzie prosperowały zakłady pracy i kwitło rolnictwo, ma powstać gigantyczna dziura w ziemi. Dziwnie się czułem widząc jak człowiek potrafi zniszczyć to, co przez pokolenia budowały ręce ludzi tam żyjących. Jedną decyzją można skreślić dorobek wielu pokoleń. Życie jakie tam jeszcze pozostało to stare drzewa, kwiaty i śpiewające ptaki , ale to też zostanie stracone .

Tak ludzka pazerność i krótkowzroczność jest przyczyną niszczenia środowiska.

 

Jest jednak promyk nadziei. Tysiące ludzi pomimo deszczu przybyło, by powiedzieć NIE niszczeniu ziemi, która żywiła naszych przodków i będzie żywić przyszłe pokolenia.

Co nas czeka, jeśli to tym zapomnimy? ⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl