Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Obóz dla Klimatu - Stawiska 2019


Obóz dla Klimatu -  Stawiska 2019

W zeszłym roku nasze Stowarzyszenie miało przyjemność uczestniczyć w pierwszym Obozie dla Klimatu w Polsce, który odbył się w Świętnym, gmina Wilczyn. Tym razem spotkaliśmy się w jeszcze większym gronie w Stawiskach, gmina Piotrków Kujawski. W obozie wzięli udział reprezentanci jedenastu europejskich krajów. Problem zmian klimatu łączy społeczeństwa i motywuje do wspólnych działań, by Świat jaki znamy nie był tylko wspomnieniem.

Na zaproszenie organizatorów w dniu 18 lipca 2019 roku miałem okazję przedstawić problem kopalni odkrywkowych i spalania węgla brunatnego w regionie konińskim. Opowiedziałem jak obraz sytuacji rysuje się lokalnie, w skali naszego kraju i oczywiście globalnie. Wiele uczestników obozu było przerażonych tym, jakie spustoszenie niesie za sobą węgiel brunatny i paliwa kopalne. Pokazałem kilka aspektów takich jak:

 

1. Zdrowie

2. Środowisko

3. Ekonomia

4. Oddziaływania społeczne i socjologiczne

5. Globalne i lokalne zmiany klimatu

6. Kultura i dziedzictwo narodowe.

 

Należy się cieszyć, że coraz więcej ludzi widzi problem i stara się coś zrobić. Miejmy nadzieję, że politycy, w których rękach jest przyszłość kolejnych pokoleń zaczną działać natychmiast. Nie ma już czasu na odkładanie na później. Później już było, teraz jest wyścig z czasem, którego przed globalną katastrofą zostało naprawdę mało. Politycy i społeczeństwo obudzi się wtedy, gdy zabraknie wody w kranie, żywności w sklepach i środowiska, w którym da się żyć. To czarny scenariusz, ale niestety coraz bardziej realny i jeśli tylko ktoś chce go dostrzec, to już widoczny. A zmiany jakie teraz widzimy to jedynie preludium tego co nas czeka.

 

                 Józef Drzazgowski

 ⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl