Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze




PETYCJA DO KOMISJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO


PETYCJA DO KOMISJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Minęło już 10 lat, odkąd złożyliśmy skargę do Komisji Europejskiej w sprawie negatywnego wpływu kopalni odkrywkowych na tereny Natura 2000 (nr sprawy 2008/4796). Jest to w tej chwili najstarsza nierozpatrzona sprawa jaką zajmuje się Komisja Europejska! W międzyczasie władze Polskie otrzymały od Komisji dwie uzasadnione opinie, w 2012 i 2017 roku, potwierdzające niekorzystne oddziaływanie kopalni. Upływający czas i brak zdecydowanych działań ze strony rządu zmusił nas do złożenia wniosku do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego w dniu 26 listopada 2018 roku. Bezpośrednio pod treścią petycji podpisało się pięciu sygnatariuszy, a w kilka dni zebraliśmy poparcie 530 osób.

 

W czasie tej dekady obserwowaliśmy postępującą w zastraszającym tempie dewastację środowiska przyrodniczego. Coraz bardziej uświadamialiśmy sobie też, na jakie niebezpieczeństwo narażamy nasze zdrowie i przyszłość. Dodatkowa zwłoka to kolejne tysiące przedwczesnych zgonów spowodowanych spalaniem węgla. Dlatego domagamy się od Komisji Parlamentu Europejskiego, by wymogła na rządzie Polski przestrzeganie prawa wspólnotowego.

 

Odkrywki to przekleństwo centralnej Polski. Nasz rząd lekceważy opinie ekspertów i liczne protesty mieszkańców, jest ślepy na zanik jezior, rzeki Noteć czy osuszenie setek tysięcy hektarów ziemi. Twierdzi on przy tym, że węgiel brunatny jest najtańszym paliwem dla elektrowni. Cały czas głos lobbystów brudnych technologii węglowych jest głosem jedynym jaki chcą słyszeć rządzący. Brak słów, by opisać jaką wiedzę mają osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i jacy są głusi na argumenty drugiej strony. Takie podejście świadczy o braku poszanowania podstawowych praw człowieka.

 

Nasza petycja wzywa Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego do przyjazdu do Polski i przeprowadzenia wizji lokalnej, by na własne oczy mogli zobaczyć z jakimi problemami się borykamy. Chcemy pokazać im prawdę o tym, jak działają instytucje odpowiedzialne za środowisko przyrodnicze w Polsce. Przedstawić skalę katastrofy ekologicznej na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Opowiedzieć o próbach budowania kolejnych odkrywek węgla brunatnego w regionie o najniższych opadach atmosferycznych w Polsce. Wskazać, jak łamie się prawo i wydobywa węgiel brunatny w odkrywce Tomisławice bez pozwolenia wodnoprawnego.

 

Czekamy na szybką zdecydowaną reakcję Komisji Petycji w tej jakże ważnej sprawie. O kolejnych krokach i postępach będziemy informować na bieżąco.

 

Józef Drzazgowski



⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl