Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
PLANOWANA BUDOWA KOPALNI ODKRYWKOWEJ W GUBINIE WSTRZYMANA


PLANOWANA  BUDOWA  KOPALNI  ODKRYWKOWEJ  W  GUBINIE  WSTRZYMANA

Długa droga

 

Już w październiku 2012 roku wraz z Iwo Łosiem z Greenpeace Polska prowadziliśmy prelekcje w woj. lubuskim w gminach zagrożonych budową odkrywkowych kopalni węgla brunatnego. Były to gminy Gubin i Brody. 

Z kolei 25 kwietnia 2015 roku grupa czterdziestu osób z Kujaw wsparła protest na granicy Polsko- Niemieckiej przeciwko powstaniu tej barbarzyńskiej kopalni. Udział w tej ekologicznej akcji brało 7,5 tysiąca osób,tworząc łańcuch ludzi o długości 8 km. Łańcuch ,który połączył mieszkańców terenów przygranicznych Polski i Niemiec.

 

Więcej o wspomnianym proteście tutaj: http://przyjezierze.org/pl,niemcy_mówia_nie_kopalniom_odkrywkowym,329.html#ad-image-0

 

Warto było?

 

10 sierpnia 2016 roku dotarła do nas radosna nowina, że RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim  wydał postanowienie zawieszające postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla kopalni Gubin. Inwestor ma teraz 3 lata ,żeby złożyć wniosek o wznowienie postępowania. Raport środowiskowy przygotowany przez inwestora okazał się wielkim bublem. Wiele poważnych uwag zgłosili mieszkańcy gmin po stronie polskiej jak i niemieckiej, do czego przychylił się RDOS.

Jak widzimy wspólne działania przynoszą oczekiwany efekt .Zawsze podkreślam,że razem nasza koalicja może wiele, a  osobno prawdopodobnie nikt by o nas nie usłyszał.

 

Dlaczego to robimy?

 

Teraz krotko moje przemyślenia na temat energetyki opartej na węglu brunatnym czy kamiennym.

Moim zdaniem to droga wstecz i trwanie wbrew zdrowemu rozsądkowi w epoce ,która przemija, a odpowiedzialni tego nie widzą. To tak jakby świat cały czas uważał ,że poprzednie epoki (np.  kamienia łupanego) powinny trwać. Świat pędzi do przodu, a my trwamy w epoce węgla czy to kamiennego czy brunatnego.

 

Kopalnia możliwości, czyli co jeśli nie węgiel

 

 Tylko innowacyjne technologie stworzą nowe miejsca pracy w energetyce XXI wieku. A tą energetyką nie będzie węgiel. Jestem pewien ,że to będzie czysta energia ze słońca ,wiatru czy wody . A ci, którzy teraz przyczyniają się do niszczenia naszego zdrowia i środowiska bazując na paliwach kopalnych, by kosztem mieszkańców naszej planety czerpać niewyobrażalne korzyści, będą musieli stanąć przed sądami i zapłacić za swój egoizm. Mam nadzieję,że wydarzy się to jeszcze za mojego życia, by z dumą móc popatrzyć na owoce naszej pracy.

 

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl