Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Protest pod sejmem 7 listopada 2012


Protest pod sejmem 7 listopada 2012

Protest ogólnopolskiej koalicji'' Rozwój Tak -Odkrywki NIE '' pod sejmem RP przeciwko planowanym kolejnym odkrywkom węgla brunatnego w Polsce. Wiadoma, że polska energetyka jest oparta na węglu i lobby węglowo energetyczne cały czas mówi nam ,że energia z węgla brunatnego jest  najtańsza - to nie jest prawda .

Zewnętrzne koszty wytwarzania energii  to utrata zdrowia ,wielotysięczne przesiedlenia, zmniejszenie miejsc pracy oraz utrata miejsc pracy już istniejących , mniejsza wydajność w rolnictwie oraz mniejsza wartość nieruchomości i ziemi w okolicach kopalni odkrywkowych ,utrata miliardów m3 wody i borykanie się z jej brakiem.

Protest zaczął sie pod Sejmem RP i ruszył w kierunku Ministerstwa Gospodarki po drodze mijając siedzibę Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Kolumnę protestujących prowadził Robert Cyglicki z GreenPeace. Protesty organizowane przez koalicje są zawsze spokojne i pokojowe a przygotowanie do rozmów merytoryczne. Przed siedzibą prezydenta delegacja protestujących została zaproszona na rozmowy z doradcą prezydenta ds. społecznych Henrykiem Wujcem. Pan minister bardzo przychylnie i ze zrozumieniem odniósł się do przedstawionych problemów związanych z odkrywkową metodą wydobywania węgla brunatnego i skutkach społecznych z tym związanych. Zapowiedział ,że zapozna z tym prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i zostanie zorganizowany  okrągły stół gdzie udział wezmą wszystkie strony .

Spod siedziby Prezydenta udaliśmy się pod Ministerstwo Gospodarki tam nasza delegacja z petycją została przyjęta przez dyrektora Departamentu Górnictwa Macieja Kaliskiego z wieloma doradcami. Pan dyrektor oświadczył ,że właśnie rozpoczęły się prace nad aktualizacją strategicznego dokumentu jakim jest ''Polityka Energetyczna Polski do 2030r''.Do prac nad aktualizacją tego projektu zamierza włączyć wszystkie zainteresowane strony (propozycje otrzymało nasze Stowarzyszenie). Podkreśliliśmy na spotkaniu ,że przy projekcie tej polityki energetycznej muszą być przestrzegane międzynarodowe standardy  udziału społeczeństwa dotyczących dokumentu strategicznego jakim jest polityka energetyczna kraju. Przedstawiłem też sytuację naszego regionu i z jakimi borykamy się problemami i jak jest przestrzegane naprawienie wyrządzonych szkód przez podmiot jaki je zrobił. Zaprosiłem tez pana dyrektora do odwiedzenia tych terenów i to my pokarzemy jaka jest rzeczywistość i jaka jest prawda.

W imieniu Wicepremiera Waldemara Pawlaka zapewniono nas ,że żadna odkrywka nie powstanie bez zgody społeczności z danego terenu , powiedziano również ,że to lokale społeczność powinny czerpać z bogactw naszej ziemi . Miejmy nadzieje ,ze deklaracje i zobowiązania zostaną dotrzymane i choć w części zrealizowane. Na koniec mogę zapewnić w moim imieniu ,że zrobię wszystko zgodnie z polskim prawem żeby o tych zobowiązaniach nie zapomniano i ich dotrzymano.⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl