Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Protest pod siedzibą Elektrimu


Protest pod siedzibą Elektrimu

Kolejna mobilizacja koalicjantów i kolejny wyjazd do Warszawy w dniu 28 czerwca 2016 roku. Tym razem pojechaliśmy pod siedzibę Elektrimu, gdzie odbywało się walne zgromadzenie ZE PAK.

Także i tym razem mieszkańcy zagrożonych terenów nie zawiedli i wyrazili swój sprzeciw wobec zamiarom budowy nowych kopalni odkrywkowych w ich rejonie. Akcjonariusze usłyszeli przed budynkiem, jak i na Walnym Zgromadzeniu Elektrimu, gdzie Jakub Gogolewski i Józef Drzazgowski w imieniu społeczności przedstawili uwagi.

W tym samym czasie przed siedzibą Elektrimu protestowali związkowcy z  ZE PAK. Zachowanie grupy około 60 związkowców (nie będę używał języka którym się posługiwali) było niegodne ludzi cywilizowanych. Związkowcy walcząc tylko o swój interes ekonomiczny i swoje miejsca pracy zapomnieli, że niszczą innym domy, miejsca pracy i bezpowrotnie dewastują środowisko przyrodnicze. Muszę wspomnieć, że próbowaliśmy przed protestem spotkać się z związkowcami, gdyż rozumiemy ich obawy. Nie wykazali jednak dobrej woli aby podjąć rozmowę. Nasze działania nie są skierowane przeciwko pracownikom ZE PAK. Muszę przypomnieć, że nas też wspierał przed siedzibą KWB Konin Związek Zawodowy SIERPIEŃ 80.

Tylko wspólne działania mogą przynieść sukces. Stawianie nas po przeciwnej stronie barykady i wzajemne napuszczanie służy jedynie eskalacji niepotrzebnych incydentów. Komuś widocznie zależy na tym, aby w atmosferze konfrontacji odwracać uwagę od najistotniejszych problemów.

Nasze wspólne działania i mobilizacja 10 maja i 28 czerwca 2016 roku przyniosły pierwsze sukcesy. Jak wynika z protokołu z Walnego Zgromadzenia 28 czerwca wynika, że największy fundusz emerytalny NN OFE sprzedał 500 000 tys. akcji ZE PAK. Mały sukces ale cieszy.

Są i złe informacje. Otóż ZE PAK próbuje sprzedać akcje firmie ENEA. Wtedy to my wszyscy złożymy się na tą transakcję. Dziwiłbym się gdyby Rząd RP dopuścił do zrealizowania sprytnego planu głównego akcjonariusza.

Zakończenie zgromadzenia nastąpiło po odśpiewaniu roty „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”.

 

 

 

  Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl