Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Rozmowa z Szymonem Hołownią na temat problemów Jeziora Gopło


Rozmowa z Szymonem Hołownią  na temat problemów Jeziora Gopło

W dniu 17 czerwca 2021 roku do Kruszwicy przyjechał Szymon Hołownia lider Polska 2050.

Co sprowadziło Pana Hołownię do Kruszwicy? Głównym powodem były zagrożenia z jakimi boryka się to jezioro jak i całe pojezierze gnieźnieńskie. Problem znany nam prawie od dwóch dekad. Jak wiemy główną przyczyną tego, że jezioro Gopło jest zanieczyszczane a zlewnia tego jeziora jest drenowana z wód powierzchniowych ,gruntowych i głębinowych jest odkrywka Tomisławice. W tej chwili tego problemu wiele osób nie widzi lub nie chce widzieć gdyż Gopło jest sztucznie zasilane przez zrzut wód kopalnianych. To się skończy najpóźniej do roku 2030 i zaczną się problemy, o których mówimy od wielu lat. Szymon Hołownia poznał problem i uważa , że wie jak go rozwiązać i obiecał, że jeśli tylko będzie miał możliwości to zrobi wszystko by pojezierze gnieźnieńskie uratować. Są takie opcje już w tej chwili tylko nie ma dobrej woli politycznej by to uczynić. Wraz z liderem ruchu przybyła też posłanka Paulina Hennig-Kloska, która zna problem i działa na tym polu bardzo aktywnie .

Razem z Panią Poseł od kilku lat działamy by ratować pojezierze gnieźnieńskie i są już widoczne efekty. Teraz dołącza sam lider i miejmy nadzieję,że wspólnie uratujemy przed zagładą te cenne obszary na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Tylko wspólne działania mogą naprawić to co przez dekady niszczył człowiek dla osiągnięcia zysku nie licząc się z lokalnymi społecznościami i środowiskiem przyrodniczym. To ,że tak musimy działać to nasz obowiązek, który musimy realizować dla przyszłych pokoleń.

Kończąc muszę napisać ,że jest kilku posłów z naszego regionu, którzy coś robią w tym temacie, ale pytam się gdzie są pozostali ? Są i tacy co do dnia dzisiejszego nie zrobili nic by ratować naszą małą Ojczyznę. Zapomnieli , że w zamian za judaszowe srebrniki przymykali oczy na powstanie odkrywki Tomisławice.

 

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl