Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

 

 W dniu 27 kwietnia 2016 roku uczestniczyłem w  sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Korzystając  z zaproszenia na komisję wystosowanego przez posła Leszka Galembę i  dzięki jego inicjatywie do porządku obrad dodano punkt o odrolnieniu ziemi pod odkrywkę Ościsłowo.

Miałem przyjemność wraz dr Michałem Wilczyńskim zreferować problem planowanych odkrywek na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. W szczególności odkrywki Ościsłowo, Dęby Szlacheckie oraz już istniejącej odkrywki Tomisławice. Pomimo wielu ważnych  spraw dotyczących polskiego rolnictwa jakie były poruszone na komisji , nasze wystąpienie pokazało obecnym posłom z jakim problemem borykamy się od wielu lat.

W imieniu wszystkich przekazałem podziękowanie na ręce obecnego na spotkaniu Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Pana Jacka Boguckiego za podjętą roztropną i przyszłościową decyzję Ministra Rolnictwa o nie odralnianiu ziemi II i III klasy pod kopalnie odkrywkową węgla brunatnego Ościsłowo. Należy powiedzieć ,że nasze argumenty poparte ekspertyzami i opiniami wielu naukowców tylko umocniły przekonanie komisji o słuszności naszych starań i decyzji Ministra.

Obecny na sali Poseł z Wielkopolski Zbigniew Ajchler znający problem po zadaniu mi kilku pytań w pełni zgodził się z nami. Ważnym głosem w dyskusji był głos Prezesa Krajowych Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza ,który stwierdził ,że to nie kopalnia jest dobrem tej ziemi i to nie ona tworzy miejsca pracy, ale rolnictwo , które powinno być chronione bo tam jest praca nie na kilka ale na setki lat. W pełni poparłem  Posła Ajchlera jak i Prezesa Szmulewicza w ich podejściu do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego w Wielkopolsce.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Jarosław Schajko poprosił mnie o opinie ekspertyzy by się z nimi zapoznać. Muszę podkreślić ,że zostaliśmy wysłuchani i zapewnieni o tym, że sejmowa Komisja Rolnictwa będzie popierała decyzję Ministra o nie odralnianiu ziemi pod odkrywkę Ościsłowo. Jest to kolejny krok naszych działań i myślę, że nie ostatni , bo druga strona tak łatwo nie odpuści . Na koniec zacytuję słowa Pani Premier „Jeśli będziemy razem konsekwentnie działać to damy radę”.

 

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=330F08D9482F35A9C1257F9B004B465B   

Od godziny 16:15:13 mowa o odkrywkach i ich skutkach na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl