Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Spotkanie u Marszałka Województwa Wielkopolskiego


Spotkanie u Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Dnia 30 marca 2016 roku na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego brałem udział  w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego . Oprócz mnie nasze Stowarzyszenie reprezentowali  Prof UM dr ha Julian Chmiel i dr Michał Kupczyk. Muszę podkreślić ,że nasza ogólnopolska koalicja ''Rozwój Tak -Odkrywki NIE '' miała silną grupę , wymienię Sylwia Maćkowiak '' Nasz Dom'' , Wanda Radowska radna gminy Babiak,  Leszek Wanderski Stowarzyszenie '' Przedsiębiorcy dla ekologii'' z Pudliszek.  Tomasz Waśniewski i Jakub Gogolewski Fundacja Rozwój Tak- Odkrywki Nie'' . Samorządy zagrożonych odkrywkami gmin i powiatów reprezentowali Starosta Kościański  Bernard Turski, wicestarosta Gostyński Czesław Kołak , radny powiatu Rawickiego Antoni Jórdeczka oraz  burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak.  Stronę społeczną wsparli eksperci ; dr Michał Wilczyński były główny geolog kraju oraz dr Benedykt Pepliński UP Poznań.

Wszyscy wymienieni zabrali głos i jednoznacznie wypowiedzieli się przeciwko kopalni na ich terenach. Eksperci potwierdzili nasze obawy i przedstawili fakty ,że odkrywka Oczkowice, Ościsłowo i Dęby Szlachecki nigdy nie powinny powstać. Podkreślono ,że woda i żywność to są bogactwa tej ziemi a nie węgiel brunatny i jego skutki dla środowiska i człowieka.

Dialog prowadził Marszałek Marek Woźniak , po wysłuchaniu strony społecznej i samorządowej głos zabrał dyr. kopalni Sławomir Sykucki . Powiedział ,że do uwag odniesie się pisemnie. Nadmienił,że w roku 2012 jak PAK Konin Przejmował  prywatny inwestor to miał zapewnienie,że odkrywkę Ościsłowo i Dęby Szlachecki ma zapewnioną tylko nie powiedział przez kogo?. Cóż należało by to wyjaśnić ?.

Już w tej chwili ZE PAK boryka się z problemami finansowymi i proces ten będzie się pogłębiał. Próbuje przerzuci koszty na Państwo, powiaty czy gminy. Kilka przykładów budowa drogi Wilczyn – Rostoka, szkody w środowisku , rekultywacja terenów po kopalnianych.   Należy zdać pytanie kto za to zapłaci jak ZE PAK zbankrutuję? . Jest to tylko kwestia czasu i to wcale nie odległego. Planowana odkrywka Ościsłowo tylko by przedłużyła  agonię upadającego kolosa kosztem nas wszystkich. 

W dyskusję wsłuchiwała się wicewojewoda Wielkopolski  Marlena Marląg i była z szokowana problemami jakie usłyszała od uczestników spotkania.  Cóż należy dyskutować i przedstawiać fakty  nie propagandę minionych czasów  . Ale niektórzy cały czas w niej pozostali i udowadniają ,że węgiel brunatny to przyszłość nasze energetyki. Ja jestem pewien ,że to deska do przysłowiowej trumny polskiej energetyki.

 

                                                                   

   Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl