Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
SPOTKANIE WOJEWÓDZKIEJ RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO W KRUSZWICY dnia 13.09.2022


SPOTKANIE WOJEWÓDZKIEJ RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO W KRUSZWICY dnia 13.09.2022

To już kolejne spotkanie WRDS, które tym razem odbyło się w Kruszwicy. Główne problemy, którymi zajmowaliśmy się to budowa drugiego stopnia wodnego na rzece Wiśle w Siarzewie oraz bardzo ważny projekt dla Kujaw i całego naszego regionu jakim jest „Woda dla Kujaw - Żywność dla Polski”.

Projekt niezwykle waży, gdyż deficyt  wody w naszym terenie wszyscy dostrzegamy. Zespół, który wstępnie opracował ten projekt jest reprezentowany przez prezesa naszego stowarzyszenia Józefa Drzazgowskiego. Projekt zakłada przerzut wody z rzeki Wisły do zlewni Noteci. W skład zespołu wchodzi wielu naukowców, ekologów jak również przedstawiciele świata biznesu z firm takich jak CIECH czy ZE PAK. Uważam, że projekt powinien być realizowany gdyż problem braku wody w regionie w związku z dużym zapotrzebowaniem rolnictwa i przemysł będzie się z roku na rok pogłębiał. Czekanie, że natura nam pomoże może okazać się błędem i należy zrobić wszystko by w okresach nadwyżki wody w Wiśle kierować ją na Kujawy. Jest to projekt kosztowny, gdyż według wyliczeń zespołu w roku 2020 było to 2,5 mld zł. Teraz to może być koszt dwukrotnie wyższy.

Jak widzimy są to gigantyczne sumy, ale okres zwrotu według wyliczeń to około 2 lata. Proszę pokazać taką inwestycję, która zwraca się w tak krótkim czasie powiedział Prezes Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan. Prezes Zarządu CIECH  Soda Polska S.A  Tomasz Molenda zapewnił, że można użyć do budowy rurociągu tłoczącego wodę z Wisły już istniejącej infrastruktury należącej do CIECHU. Przedstawiciel ZE PAK Paweł Szadek Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska też potwierdził możliwość zaangażowania w tym projekcie i przedstawił cały cykl działań jakie są prowadzone by przywrócić wodę na Pojezierze Gnieźnieńskie, więc działamy dalej by te jakże ważne projekty zostały zrealizowane.⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl