Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój Tak Odkrywki Nie" w Brdowie 21-22.09 2015


Spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji

To już kolejne spotkanie w tym roku ogólnopolskiej koalicji „Rozwój Tak-Odkrywki Nie”, tym razem w Brdowie we wschodniej Wielkopolsce. Spotkanie w klasztorze Paulinów nad uroczym Jeziorem Brdowskim , w którym uczestniczyłem wraz z Heliodorem Rucińskim.

Koalicjanci z całej Polski przedstawili dotychczasowe działania sukcesy i porażki oraz plany na dalsze działania. Wspólna wymiana poglądów , doświadczeń wytyczyła kierunki dalszych działań na polu walki  z gigantami w branży wydobywania i spalania węgla brunatnego i kamiennego w naszej Ojczyźnie. Cały czas lobbyści paliw kopalnych nie dopuszczają myśli ,że era węgla w Polsce i na świecie się kończy i tylko szybkie płynne przejście naszego kraju w energię odnawialną uratuje nas przed problemami jakich doświadczyliśmy minionego lata. Jedną z głównych przyczyn był brak wody do chłodzenia turbin . Wody której nam brakuje ,gdzie przez dziesięciolecia nikt jej nie oszczędzał. Jeśli kolejne lata będą ubogie w wodę to jak będzie wyglądać chłodzenie turbin w elektrowniach podczas gdy większość rzek będzie bliska wyschnięcia ?

 Rozwiązanie jest proste - więcej energii z fotowoltaiki i innych odnawialnych źródeł energii w te gorące słoneczne miesiące by uratowało bezpieczeństwo energetyczne Polski . Trwanie w brudnych energetycznych technologiach węglowych jest zamachem nie tylko na wartości przyrodnicze ale zamachem na nasze zdrowie. Jak podaje międzynarodowa organizacja zdrowia WHO  w Polsce jest 46tyś. przedwczesnych zgonów spowodowanych spalaniem paliw kopalnych. Będę może nudny i powtórzę gdyby policzono wszystkie koszty zewnętrzne to energia z węgla była by najdroższą . Według wyliczeń ekspertów tylko jedna z największych elektrowni opalanych na węgiel brunatny w Polsce i Europie ma 2 miliardów euro kosztów zewnętrznych o których się nie mówi.

Kończąc pytam czy warto trwać w energii uzyskiwanej  z paliw kopalnych?

Czy jak większość nowoczesnych państw inwestować w przyszłość którą jest OZE.

Taki jest cel naszej koalicji by Polska i Świat czerpał z niewyczerpalnych czystych odnawialnych źródeł energii.

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl