Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Spotkanie w Babiaku


Spotkanie w Babiaku

Gmina Babiak położona we wschodniej części woj. wielkopolskiego, to kolejne miejsce gdzie ma powstać kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. W dniu 11 czerwca 2014 roku wraz z prof. Julianem Chmielem, dr Michałem Kupczykiem, Janem Szarkiem i Heliodorem Rucińskim przedstawialiśmy co to jest kopalnia odkrywkowa. W tej przepięknej i bogatej gminie, gdzie widać prawdziwego wielkopolskiego rolnika ma powstać gigantyczna kopalnia odkrywkowa.

Należy zadać pytanie, czy już naprawdę nie liczy się nic prócz chęci zniszczenia tego co budowały pokolenia mieszkańców gminy Babiak? Kopalnia, to krótkowzroczny zysk na 20 -30 lat dla przedstawicieli wielkiego koncernu węglowo -energetycznego. Cóż, że po tym okresie pozostanie gigantyczna dziura w ziem, zniszczone rolnictwo i utracone miejsca pracy, ale to już nie będzie problem tych co do tego doprowadzili. Przecież na tym terenie od pokoleń działają gospodarstwa sadownicze, ogrodnicze, gospodarstwa nasienne ,producenci trzody chlewnej i bydła. To jest sól tej ziemi. To Ci wymienieni są prawdziwymi przedsiębiorcami, stwarzającymi miejsca pracy dla wielu mieszkańców tej gminy, miejsc pracy, które będą istniały następne pokolenia. Zadajmy sobie kolejne pytanie - który interes społeczny jest ważniejszy: żywność, czy energetyka na kilkanaście lat?

Myślę, wręcz jestem pewien, że mieszkańcy wschodniej wielkopolski nie pozwolą by zniszczono dorobek pokoleń, bo to w waszych rękach jest przyszłość waszej małej ojczyzny.⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl