Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
SPOTKANIE W GMINIE JEZIORA WIELKIE


SPOTKANIE W GMINIE JEZIORA WIELKIE

Na zaproszenie wójta gminy Dariusza Ciesielczyka uczestniczyłem dnia 19 lipca 2019 roku w spotkaniu poświęconemu poziomowi wody w naszym jeziorze jak i na całym pojezierzu gnieźnieńskim . Wszyscy wiemy jaki niski jest stan wody w naszych jeziorach jak i problem suszy który zaczyna z roku na być coraz bardziej dotkliwy. Na pewno jest problem złożony ale nie ma wątpliwości , że jedną z głównych przyczyn jest wydobywanie węgla metodą odkrywkową w kopalniach konińskich. Drugim i nieuregulowanym problemem jest pobieranie wód głębinowych przez rolnictwo . Przerażające jak w Polsce powstają  tysiące studni głębinowych do podlewania upraw. Z obserwacji wynika ,że nawet przy temperaturze 30C , w pełnym słońcu  podlewa się uprawy a woda w  większości wyparowuje. Kto na to pozwala ? Przy takiej gospodarce wodnej wkrótce skończą się wody głębinowe i co wtedy ? Nie będzie ani wody ani upraw . Tu należy działać natychmiast bo znowu obudzimy się jak zabraknie wody w kranach. Należy przede wszystkim wszystkie studnie głębinowe policzyć w każdej gminie i urealnić koszt opłaty za tą wodę. Wodę która ginie bez opamiętania . Górnictwo i niekontrolowane studnie powodują ,że region centralnej Polski wysycha . Za czym czekają instytucje odpowiedzialne za ten stan rzecz ? Pewnie zaczną działać jak wyschną wody powierzchniowe następnie głębinowe i zabraknie wody w ujęciach wodociągowych.

W spotkaniu dotyczącym problemu wody i rozmowie o jej przyczynach i jakie można podjąć kroki rozmawialiśmy z Leszkiem Kawczyńskim przedstawicielem Ministerstwa Żeglugi Śródlądowej , Wiceburmistrzem Kleczewa Jarosławem Bąkiem , Urząd Gminy Wilczyn reprezentował Bogumił Knyrek, Wójt Gminy Ostrowite Mateusz Wojciechowski wraz z Sekretarz Gminy Małgorzatą Wesołowską , Wójt Gminy Powidz  Jakub Gwit, Gminę Jeziora Wielkie reprezentowali Wójt Dariusz Ciesielczyk , Krzysztof Zwoliński i Mirosław Osowski.

Zobaczymy co z tego wyniknie? Z wypowiedzi uczestników wynika ,że wszystkim są znane przyczyny ale tu potrzeba działań władz centralnych.  Miejmy nadzieję ,że to kolejny mały krok w odpowiednim kierunku . Kierunku ratowania pojezierza gnieźnieńskiego i jego walorów przyrodniczych i zasobów wodnych centralnej Polski.

 

         Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl