Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Spotkanie w Strzelnie


Spotkanie w Strzelnie

W dniu 5 kwietnia 2012 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelno odbyło się spotkanie informacyjno-ostrzegawcze na temat prawdziwego obrazu wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową na południowych terenach woj. kujawsko-pomorskiego, w okolicach Piotrkowa Kujawskiego i Radziejowa. Jest to obszar bogaty przyrodniczo ,szczególnie w okolicy jeziora Gopło i Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia (obszar Natura 2000 chroniony prawem europejskim, dyrektywami siedliskową i ptasią.

Degradacja tych terenów to tylko część zagrożeń. Oto kilka następnych: utrata mln m3 wody. osuszenie tysięcy hektarów ziemi , przesiedlenia, utrata setek miejsc pracy, zmiany hydrologiczne, zmniejszenie dochodów w rolnictwie spowodowane brakiem wody, gwałtowny spadek wartości ziemi w tym rejonie ,upadek turystyki i rekreacji. Wszystkie te zmiany w imię wydobycia kilkunastu mln ton węgla brunatnego i dla wsparcia budżetu jednej gminy kilkoma mln zł przez okres eksploatowania kopalni [około 1zł od tony węgla] w tym samym czasie na tym terenie można by wyprodukować podobną ilość biomasy nie niszcząc i nie zamieniając tych okolic w rumowisko i krajobrazy z hulającymi pyłami. Poruszyliśmy też temat kolejnego zagrożenia jakim jest planowana odkrywka Ościsłowo z zachodniej strony jeziora Gopło i bardzo już blisko Pojezierza Gnieźnieńskiego i jeziora Wilczyńskiego, Kownackiego, Wójcińskiego i Ostrowskiego.

Wystąpienie wójta Wilczyna Grzegorza Skowrońskiego i rolnika Macieja Muzykiewicza obnażyły całą prawdę o tym czym jest kopalnia i jak działa cała machina urzędników związanych z kopalnictwem. Wszyscy obecni podpisali się pod pismem sprzeciwu na dalsze odkrywki na pograniczu Wielkopolski i Kujaw skierowanym do Marszałka Województwa Kujawsko -Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Rejon ten już dość ucierpiał i mówimy stanowcze nie.⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl