Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Spotkanie w Strzelnie


Spotkanie w Strzelnie

W dniu 13 kwietnia 2016 roku z inicjatywy naszego Stowarzyszenia odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelno. W spotkaniu dotyczącym planowanej odkrywki Ościsłowo uczestniczyli:

Piotr Sienkiewicz - Izba rolnicza Strzelno

Jan Szarek - Stowarzyszenie Ekologiczne „Eko- Przyjezierze”

Heliodor Ruciński -  Stowarzyszenie Ekologiczne „Eko- Przyjezierze”

Mirosław Smaruj -  Członek Zarządu KPIR

Tomasz Barczak - Starosta Mogileński

Krzysztof Szarzyński - Wicestarosta Mogileński

Andrzej Kaczmarek - Nadleśniczy Miradz

Leszek Duszyński - Burmistrz Mogilna

Ewaryst Matczak  -  Burmistrz Strzelna

Zbysław Woźniakowski - Wójt Jezior Wielkich

Ryszard Kierzek -  Prezes KPIR

Józef Drzazgowski - Stowarzyszenie Ekologiczne „Eko- Przyjezierze”

Tematem przewodnim była planowana odkrywka Ościsłowo i jej oddziaływania na środowisko Województwa Kujawsko- Pomorskiego,  w szczególności na gminy Jeziora Wielkie i Strzelno. Nakreśliłem konsekwencje jej ewentualnego powstania dla rolnictwa, leśnictwa , turystyki oraz mieszkańców zagrożonych terenów. Odkrywka Ościsłowo to olbrzymi dziura w ziemi o powierzchni 1580 ha. By dotrzeć do węgla, trzeba zdjąć nadkład ziemi w ilości 500 milionów ton, odpompować 350 milionów m3 wody, wyciąć 250 ha lasu.

Oznacza to zniszczenie bezpowrotnie około 1300 ha ziemi uprawnej ,w tym około 330 ha ziemi II i III klasy.  Są jeszcze inne koszty ,o których się nie wspominam.

To wszystko w imię około 30 mil ton węgla brunatnego.

Wielkopolska i Kujawy to regiony o najniższych opadach w Polsce. Woda powinna być bogactwem tej ziemi, bo bez niej nie da się żyć, bo jeszcze nikt nie znalazł jej zamiennika.

Wszyscy obecni w pełni poparli przedstawione fakty i pokazane przezemnie opinie i opracowania naukowe.

Podsumowując, ustaliliśmy ,że Kujwsko Pomorskie Izby Rolnicze skierują pismo do Ministra Rolnictwa ,by podtrzymał swoją decyzję o nieodralnianiu ziemi pod odkrywkę Ościsłowo.

Podobne pismo wyślą pozostali uczestnicy spotkania w Strzelnie. Wspomnę ,że takie pismo do Ministra nasze Stowarzyszenie wysłało 18 marca 2016 roku.

 

 

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl