Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
TELEKONFERENCJA Z BANKIEM ŚWIATOWYM O FUNDUSZACH SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI W POLSCE


TELEKONFERENCJA Z BANKIEM  ŚWIATOWYM O FUNDUSZACH  SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI W POLSCE

W dniu 27 września 2021 na zaproszenie zespołu Banku Światowego ds. Sprawiedliwej Transformacji regionów powęglowych w Polsce brałem udział w telekonferencji poświęconej tym jakże ważnym tematom. Jak nam wiadomo region Wielkopolski wschodniej - region  koniński przystąpił do programu przygotowanego przez UE polegającym na odejściu od węgla i przeprowadzeniu sprawiedliwej transformacji regionu. Głównym tematem telekonferencji było tworzenie mechanizmów zarządzania funduszami sprawiedliwej transformacji w Polsce.

Bank Światowy realizuje projekty wspierające regiony powęglowe. Projekty są finansowane przez KE z porozumieniem z polskim rządem. Jednym z elementów BŚ jest współpraca i wysłuchanie organizacji pozarządowych. Główne tematy które poruszyliśmy to aspekt co po węglu, rozwój regionu i czy regiony są do tego przygotowane? Drugi równie waży problem to zniszczone środowisko przyrodnicze.

W moim wystąpieniu podkreśliłem, że aspekt środowiska jest najważniejszy. Przypomniałem, że przez dekady niszczono pogranicze Wielkopolski i Kujaw i teraz należy zadbać by w pierwszej kolejności naprawiać wyrządzone szkody.  Podkreśliłem również, że wydobycie węgla brunatnego z kopalń odkrywkowych w regionie konińskim swoim zasięgiem wkracza i negatywnie wpływa na część województwa Kujawsko - Pomorskiego. Podkreśliłem, że nie może być tak, że Kujawy zostaną pominięte i wszystkie projekty i pieniądze popłyną do wschodniej Wielkopolski. Była to konstruktywna dyskusja i wnioski będą wykorzystane w działaniach Banku Światowego.

 

  Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl