Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
TO JUŻ DZIESIĘĆ LAT


TO JUŻ DZIESIĘĆ LAT

Jak ten czas szybko płynie to już dziesięć lat od prawomocnego referendum przeciw planom budowy kopalni węgla brunatnego na złożu Legnica  . Referendum przeprowadzone było w sześciu gminach subregionu Legnickiego . Referendum gdzie mieszkańcy powiedzieli stanowcze  NIE planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego .

W tym jakże ważnym wydarzeniu małą cegiełkę dołożyło nasze Stowarzyszenie. Kilkukrotnie gościliśmy na ziemi Legnickiej i informowaliśmy o skutkach jakie niesie za sobą kopalnia węgla brunatnego. Osobiście dwukrotnie w lokalnym radiu w Legnicy opowiadałem o zagrożeniach dla środowiska i człowieka takiej inwestycji .

Należy podkreślić ,że to mieszkańcy zdecydowali o ich przyszłości i rozwoju regionu bez widma niszczycielskiej działalność odkrywki.

W dniu 27  września 2019 minęło dokładnie dziesięć lat od tego już historycznego wydarzenia.

W tym dniu w Legnicy odbyła się konferencja ogólnopolskiej koalicji ‘’ Rozwój Tak -Odkrywki Nie’’ z okazji dziesięciolecia prawomocnego referendum.  W tym uroczystym dniu spotkaliśmy się by świętować , wspominać i podejmować dalsze kroki by nasz kraj raz na zawsze zapomniał o kopalniach węgla  kamiennego czy brunatnego. Paliwa które niszczy środowisko , zdrowie , rolnictwo , zasoby wodne i dewastuje klimat przyczyniając się do zmian klimatu. W tym wydarzeniu nasze Stowarzyszenie reprezentowali Jan Szarek, Heliodor Ruciński i ja.

Organizatorzy nie zapomnieli o osobach i instytucjach które pomagały w referendum i cały czas działają w ruchu przeciwników kopalni węgla kamiennego czy brunatnego w Polsce i nie tylko .

Jednym z wyróżnionych i najdłużej działającym w tym ruchu byłem między innymi ja . Nagrodę którą otrzymałem jest nobilitacją do dalszych działań a statuetkę dedykuję  wszystkim tym ,którzy zawsze byli przy mnie ,wspierali moje, nasze działania dla lepszego jutra naszej Ojczyzny bez węgla .

Nagroda w kategorii aktywista społeczny im. Ireny Rogowskiej  „Za aktywną , wieloletnią pracę na rzecz realizacji celów koalicji  „RT-ON’’, a celami tymi są : obrona społeczności lokalnych przed planami budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego oraz przeciwdziałania skutkom eksploatacji istniejących odkrywek’’.

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl