Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze




Węgiel brunatny w XXI wieku zwyczajny biznes, czy katastrofa ?


Węgiel brunatny w XXI wieku zwyczajny biznes, czy katastrofa ?

Przemyślenia po konferencji koalicji w Warszawie

 

27. września 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie koalicji na konferencji w Warszawie .

Hasłem przewodnim konferencji było "Węgiel brunatny w XXI wieku zwyczajny biznes, czy katastrofa ?".

 

Nasze Stowarzyszenie reprezentowali Jan Szarek i Heliodor Ruciński .

Przez ostatni miesiąc poziom wody w bliskich nam jeziorach obniżył się o około 30 cm-od sierpnia linia brzegowa w Jeziorze Ostrowskim cofnęła się w zależności od nachylenia gruntu od 1- 10 m.

Odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego nie są jedyną przyczyną zaniku jezior-parowanie ,brak opadów ostatniego lata, intensywne nawadnianie w rolnictwie zrobiły swoje.

Wspomniane miejsca pracy związane z kopalniami odkrywkowymi są fikcją . Okolice Konina z kopalniami , elektrowniami, hutami aluminium – to rejon największego bezrobocia w Wielkopolsce . Po autobusach dowożących ludzi do pracy w Koninie pozostało u nas tylko wspomnienie.

Kopalnie odkrywkowe nie tylko generują bezrobocie w rejonie , ale pozbawiają ludzi pracy,domów , ziemi , siedlisk – a rolników warsztatów pracy bardzo często wykorzystywanych , uprawianych od pokoleń.

Sektor energetyczny -węglowy jest odporny na wszelkie dyskusja. Dyskusja ma miejsce wtedy gdy na jeden temat są różne poglądy. Na spotkaniu Koalicji '' Rozwój Tak -Odkrywki Nie'' widzimy zawsze te same twarze przeciwnicy – górnicy w dyskusji udziału nie biorą . Co najwyżej wywieszą transparent taki jak w Ślesinie '' Nie zabierajcie chleba naszym dzieciom'' .Taki sam transparent powinni wywiesić rolnicy i inne branże o tej samej treści – kto komu zabiera pracę, domy , ziemię ?

Na początku września na Giełdzie Papierów Wartościowych odnotowano najniższą wartość spółek energetycznych (Tauron, Enea , Energa , PGE) w historii. Spadek z 45,9 mld do 25,9 mld tj. o 20 mld czyli o około połowę. Przyczynom spadku są rosnące ceny za emisję CO2, brak wypłat dywidendy i inwestycje w coraz mniej opłacalne elektrownie węglowe. PGE pożyczyło 4,1 mld zł na finansowanie bieżącej działalności , wydatki inwestycyjne i refinansowanie zadłużenia . Musimy zdać sobie sprawę,że my wszyscy będziemy za to płacić.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne usuwają z rynku hurtowego prywatnych dostawców energii. Co z kolei winduje ceny.

Alternatywą dla węgla odnawialne źródła energii elektrycznej są blokowane( wiatraki, panele …..)

Wielkie uprzemysłowione Niemcy ponad 20% zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywają z OZE, a są dni przy sprzyjających wiatrach , nasłonecznieniu , że w 100 % pokrywają zapotrzebowanie na energię z OZE. Nie zawsze świeci słonice , nie zawsze wieje wiatr lecz możliwości i to znaczne wykorzystania tych są.

Węgiel brunatny nie jest więc niezbędnym nośnikiem energii w polskim systemie energetycznym. Skutki działania kopalni węgla brunatnego –negatywne są odczuwalne przez kilkadziesiąt lat a wielu przypadkach jest niemożliwe doprowadzenie terenu do stanu sprzed kopalni. Warunki hydrologiczne są niszczone nieodwracalnie przez kopalnie węgla brunatnego a przy najniższych opadach w Europie działalność kopalni prowadzi do katastrofy ekologicznej.

 

 

 

Jan Szarek

 



⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl