Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
ZWYCIĘSTWO W WALCE O ODKRYWKĘ OŚCISŁOWO


ZWYCIĘSTWO W WALCE O ODKRYWKĘ OŚCISŁOWO

23 września 2020 to dzień, który z pewnością zapamiętamy na zawsze. To długo wyczekiwany dzień, w którym upadły marzenia zwolenników budowy odkrywki Ościsłowo. Po siedmiu latach protestów, spotkań, odwoływań do różnych instytucji nadeszła ta oczekiwana decyzja. To dobitnie dowodzi, że nigdy nie należy się poddawać, pomimo że problem, z którym się mierzyliśmy i przeciwnik to nie byle kto. Przeciwstawiliśmy się wielkiemu koncernowi węglowo-energetycznemu i całej jego machinie propagandowej wpieranej przez rzeszę pseudonaukowców i polityków. Wielu mówiło, że nic nie osiągniemy, wyśmiewano nas, oczerniano, drwiono z naszych działań, posądzano, że robimy to dla kasy. Znosiliśmy to wszystko i z pełną determinacją robiliśmy swoje, bo od samego początku byliśmy przekonani, że mamy rację. Pokazywaliśmy jakim złem są kopalnie węgla brunatnego czy kamiennego.

Dziś dzień upragnionego zwycięstwa, ale ta decyzja nie kończy sprawy Bo ktoś ten bałagan musi posprzątać. A jest co sprzątać po 75 latach dewastacji środowiska i lekceważenia lokalnej społeczności. Nadszedł czas, by pomóc regionowi, który był przez tak wiele dekad ignorowany. Dziś odbyło się pierwsze spotkanie on-line właśnie w tej sprawie. Problem jest trudny i złożony, ale tak samo jak wcześniej z pełną determinacją będziemy walczyć by naprawić to co zostało zniszczone. Rozwiązanie problemu z wodą jest podstawą sprawiedliwej transformacji regionu.

W tym miejscu dziękuję wszystkim tym, którzy zawsze byli przy mnie i moich nieraz szalonych pomysłach. Było to wielu wspaniałych naukowców, organizacji ekologicznych i mieszkańców, na których można było liczyć. Nie wymienię nikogo z nazwiska, bo nie chcę nikogo pominąć. Olbrzymi szacunek dla Was wszystkich.

 

 

      Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl