Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Konsultacje Społeczne


Konsultacje Społeczne

Zacznę od stwierdzenia: lepiej późno niż wcale! Cóż się stało, że RDOŚ w Poznaniu ogłosił konsultacje społeczne?

W dniu 7 lipca 2016 roku na BIP RDOŚ ukazała się informacja, że od dnia 8 lipca 2016 r do 28 lipca 2016 r. wszczęto postępowanie o przeprowadzeniu oceny oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięcia „Wydobycie węgla brunatnego i kopalin z odkrywki Ościsłowo”.

Po upewnieniu się o tym postępowaniu nasze Stowarzyszenie będące stroną w toczącej się procedurze administracyjnej podjęło kolejne kroki. W dotychczasowym postępowaniu przesłaliśmy już kilka opinii i ekspertyz wskazujących na to, iż plany budowy odkrywki nie mają żadnego racjonalnego uzasadnienia. Ekspertyzy sporządzili wybitni naukowcy, eksperci zajmujący się tematem energetyki oraz wpływem takich inwestycji na człowieka i środowisko przyrodnicze. Wykazane kardynalne błędy w Raporcie OOŚ sporządzonym przez inwestora są dyskwalifikujące ten dokument. Jest on tak wadliwy, że powinien być przez RDOŚ bezpowrotnie odrzucony. Tymczasem jest on w dalszym ciągu w obrocie prawnym i stanowi podstawę w toczącym się postępowaniu zmierzającym do uzyskania decyzji środowiskowej.

Po ostatniej wypowiedzi w telewizji Trwam zrozumieliśmy, że Pani Dyrektor RDOŚ w Poznaniu jest przychylna tej odkrywce. Zawsze myślałem, że ta szanowana instytucja zajmuje się ochroną środowiska. Cóż, po raz kolejny się zawiodłem.

W związku z tym, że nie można liczyć na służby do tego powołane podjęliśmy kolejne działania. Nasi sympatycy i ludzie rozumiejący problem zebrali 1840 podpisów przeciwko planowanej odkrywce Ościsłowo. Przesłaliśmy kolejną ekspertyzę wykonaną tym razem przez Łukasza Adamkiewicza z Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Pan Łukasz Adamkiewicz jest doradcą ds. węgla i zdrowia HEAL. Tytuł ekspertyzy: „Opracowanie o wpływie kopalni odkrywkowych i elektrowni należących do ZE PAK na zdrowie, uwzględniając planowane dwie kopalnie odkrywkowe”.

Jak słyszę z ust niektórych naukowców, że planowana odkrywka będzie miała co najwyżej minimalny wpływ na stosunki wodne oraz, że to nie odkrywki są winne osuszaniu Wielkopolski i Kujaw to ręce opadają. Gdzie jest etyka, wiedza i rzetelne badania? Nazywam to po swojemu: „pudrowanie rzeczywistości”. Dlaczego? Odpowiedzmy sobie sami.

Po raz kolejny apeluję do tych od których decyzji zależy czy ta niszczycielska odkrywka powstanie by przez chwilę pomyśleli jakie skutki ona przyniesie dla Pojezierza Gnieźnieńskiego. Każdą tak dużą ingerencję w żywy organizm, jakim jest otaczająca nas przyroda w przyszłości odczujemy na sobie. Pamiętajmy, że idąc przez nasze życie to co pozostawimy po nas będzie świadczyć o nas i ocenią nas przyszłe pokolenia, bo im pozostaną problemy podjętych teraz decyzji.

 

 Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl