Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Protest w Kleczewie 13 sierpnia


Protest w Kleczewie 13 sierpnia

Kolejny Protest Przed Siedzibą KWB Konin w Kleczewie Przeszedł do Historii

 

To już trzeci w historii protest przed siedzibą KWB Konin w Kleczewie , protest wyjątkowy.

Wyjątkowy , ponieważ po  raz pierwszy mieliśmy wsparcie kilkunastu samorządowców z pogranicza Wielkopolski i Kujaw . Zaszczycili  nas swoją obecnością i  wygłoszonymi przemówieniami Starosta Mogileński i Burmistrz Mogilna, Strzelna , Jezior Wielkich, Orchowa, Kruszwicy, Powidza, Ślesina, Witkowa, Ostrowitego , Wilczyna i Radny Sejmiku Wielkopolskiego. Po raz pierwszy usłyszeliśmy od samorządowców prawdziwe poparcie i przyznanie nam racji , racji którą głosimy od kilkunastu lat. Przemawiający wykazali się dużą świadomością poruszanych tematów informując jakie skutki niesie ze sobą wydobywanie i spalanie węgla brunatnego . Nie tylko samorządowcy wsparli nasze działania było kilka organizacji pozarządowych tych lokalnych jak i ogólnokrajowych .

Protest rozpoczął się o godzinie 11.00 . W tej samej chwili na znak poparcia naszych działań w Warszawie przed siedzibą Polsatu odbyła się pikieta . Pikietę poparcia zorganizowało Extinction Rebellion .

Pikieta zbiegła się z ogłoszoną przez Zygmunta Solorza właściciela KWB Konin jak i ZEPAK informacją ,że zainwestuje w odnawialne źródła energii  w kompleksie energetycznym w Wielkopolsce. Elektrownia będzie odchodziła od węgla na rzecz źródeł energii odnawialnej., realizować ten program ma stowarzyszenie „Czysta Polska”. Naprawdę ambitny plan , aby tylko się spełnił i żeby nie były to tylko puste słowa bez pokrycia w rzeczywistości .

Ciekawy cytat z wypowiedzi Pana Solorza - „Czystego powietrza nie da się wyprodukować . Musimy wszyscy razem zacząć o nie dbać. Polakom żyje się coraz lepiej , gospodarka ma się coraz lepiej , ludzie mają dostęp do wszelkich produktów czy usług , ale lepszego powietrza nie da się kupić. Dlatego zapraszam wszystkich do zaangażowania się w program „Czysta Polska” . Dla nas , naszych dzieci i wnuków’’

Czyż nie budujące słowa ? Jaka przemiana ?  Jaka troska o dzieci i wnuki ? Jaka troska o lepszy Świat.

Zastanawiam się co było przyczyną tak odważnych słów ze strony właściciela kopalni i elektrowni.

Może słowa Papieża Franciszka i jego encyklika Ladeto Si , może ostanie raporty naukowców   zmianach klimatu , może wnuczki były i zobaczyły do jakiego stanu prowadzi wydobywanie i spalanie węgla brunatnego a może jeszcze coś innego . Nie będziemy rozmyślać przemiana i przejścia na zieloną stronę pozyskiwania energii.

Teraz możemy powiedzieć sprawdzamy czy są to intencje prawdziwe, czy tylko wybieg wizerunkowy specjalistów o PR.

Jeśli to wszystko prawda , to pierwszą rzecz jaką oczekujemy jest wycofanie się ze starań o budowę odkrywki Ościsłowo i starań o rozszerzenie odkrywki Tomisławice. To będzie znak ,że intencje są prawdziwe. Wtedy nasze Stowarzyszenie jest gotowe do współpracy aby nasze dzieci i wnuki mogły żyć przyjaznym czystym środowisku . Powinno to być naszym wspólnym wyzwaniem , bo los przyszłych pokoleń jest w naszych rękach i zależy od naszych działań. To naszym dzieciom  i wnukom przyjdzie żyć w świecie jaki im zostawimy a będzie to świat inny jaki znamy. Kończąc dziękuję za udział w proteście, za to że byliście razem z nami i jestem pełen dobrych myśli , że wspólnie możemy powstrzymać zagrożenia jakie stoją przed nami. Zagrożenia do których człowiek doprowadził .

 

   Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl