Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
Stowarzyszenie "Przyjezierze" wsparło protest w Lesznie


Stowarzyszenie

Protest został zorganizowany w Lesznie dniu 7marca 2013 przez Stowarzyszenie ''Nasz Dom'' przy pełnej aprobacie władz Leszna. Manifestacja przebiegała spokojnie , na rynek  przybyło około 2000 mieszkańców zagrożonych gmin (Krobia,Poniec i Miejska Górka), przeciwników budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na urodzajnych ziemiach Wielkopolski. Protest wsparli przedstawiciele Dolnegośląska komitetu ''Stop Odkrywce'', Stowarzyszenie  „Przyjezierze” oraz Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba.

Manifestacja rozpoczęła się na rynku o godz.  11.00 odśpiewaniem roty i patriotycznych pieśni oraz wystąpieniami gości , następnie przemaszerowano ulicami miast pod sąd , gdzie właśnie odbywała się rozprawa przeciwko rolnikowi za naruszenie słowne dóbr PAK KWB Konin.  Kolumna ruszyła ponownie na rynek , gdzie nastąpiło zakończenie protestu i odśpiewanie hymnu .

Był to kolejny protest w Polsce przeciwko kopalnią odkrywkowym  i jak podkreślił organizator nieostatni.

Sukces w walce z kopalniami odkrywkowymi. W  dniu 1 marca 2013 roku  Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w strategii województwa do 2020 roku  odrzucili możliwość budowy kopalni odkrywkowych i wydobywania węgla metodą odkrywkową w ich województwie. To koleiny krok w kierunku ratowania środowiska dla dobra żyjących tam mieszkańców, jest to też pokazywanie kierunków w jakim powinniśmy iść w XXI wieku – nie dla  energii z kopalin ale takiej ze źródeł  odnawialnych. Miejmy nadzieję ,że Radni Sejmiku Kujawsko -Pomorskiego postąpią podobnie jak ich koledzy z  Dolnegośląska.⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl