Stowarzyszenie Eko - Przyjezierze
21 czerwca 2015 roku - SYMBOLICZNA DATA DLA GMINY BABIAK


21 czerwca 2015 roku -  SYMBOLICZNA  DATA DLA GMINY BABIAK

To już pięć lat jak w gminie Babiak  Powiat Kolski odbyło się  referendum przeciwko planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na złożu Dęby Szlacheckie. Referendum, które jednoznacznie odrzuciło plan budowy tej kopalni w tej gminie.

Wielokrotnie byłem w tej gminie w czasie gdzie ważyły się losy odkrywki, obserwowałem mobilizację i działania podjęte przez jej mieszkańców. Było to dla mnie budujące, że ruch oddolny potrafił zmobilizować społeczeństwo do udziału w referendum . Moja wkład polegał na przedstawieniu czym jest kopalnia odkrywkowa i jakie niesie za sobą skutki jej działalność w długoletniej perspektywie. Negatywne skutki możemy obserwować na pojezierzu gnieźnieńskim i Powidzkim Parku Krajobrazowym .

To dzięki lokalnemu społeczeństwu nie zdewastowano kolejnych tysięcy hektarów ziemi i nie odprowadzono kolejnych setek milionów metrów sześciennych wody. Spotkanie naszej koalicji, które  odbyło się 17 czerwca 2020 poległo na skromnej uroczystości podczas, której podziękowaliśmy organizatorom referendum za ich wysiłek w ratowaniu małej OJCZYZNY.

Na spotkanie przybyli koalicjanci z całej Polski, ustaliliśmy dalsze działania jakie musimy podjąć w sprawie tego  co po węglu w regionie konińskim. Ustaliliśmy dalsze działania koalicji na nadchodzące miesiące

Nasze Stowarzyszenie reprezentowali Jan Szarek , Heliodor Ruciński i Józef Drzazgowski .

 

 

Józef Drzazgowski⇑   Do góry strony

Projekt i wykonanie: nonomedia.pl